Zakola to jedna z oznak łysienia. Mogą powstawać z wiekiem, na skutek zaburzeń hormonalnych, stresu czy nieprawidłowej diety. W zapobieganiu ich powiększaniu się pomogą odpowiednie kosmetyki, zmiana stylu życia i trycholog.
Według niektórych badań łysienie to problem nawet 70% męskiej populacji. Najczęściej jest ono uwarunkowane genetycznie, a jego pierwsze objawy - zakola - mogą występować już u stosunkowo młodych mężczyzn. Ważne jest, żeby te pierwsze objawy łysienia wcześnie rozpoznać. Dlaczego? Bo można wtedy utratę włosów znacznie spowolnić, nie ponosząc przy okazji dużych kosztów, ani nie poddając się inwazyjnym zabiegom.
Zakola powstają na skutek przerzedzania się włosów rosnących nad czołem i przy skroniach (okolice czołowo-ciemieniowe). Powstają, gdy linia włosów zagłębia się po obu stronach skroni, kształtem przypominając literę M, U lub V. W miejscach wcześniej porośniętych gęstymi włosami nie ma włosów w ogóle lub są one delikatniejsze. Zakola zwykle pojawiają się u mężczyzn po 30. roku życia, ale mogą je mieć i 20-latkowie.
Najczęściej przyczyną tak zwanego cofania się czoła są zmiany hormonalne, a konkretnie nadmiar dihydrotestosteronu (DHT) – najaktywniejszej biologicznie formy męskiego hormonu płciowego, testosteronu. DHT prowadzi do stopniowego zmniejszania się wielkości mieszków włosowych oraz jest odpowiedzialny za skrócenie anagenu – fazy we wzroście włosa, w trakcie której komórki w mieszku włosowym intensywnie się dzielą, tworząc nowy włos. W efekcie nowe włosy rosną coraz krótsze i coraz cieńsze.
Pojawienia się zakoli nie powinno się ignorować, bo są one pierwszymi klinicznymi objawami łysienia. W kolejnych jego etapach dochodzi do przerzedzenia włosów na czubku głowy i dalszego cofania się linii włosów aż do momentu, kiedy będzie się ona zaczynała w jej części potylicznej. Dlatego właśnie, pojawienie się zakoli powinno się traktować jak sygnał ostrzegawczy, który mobilizuje do działań prewencyjnych podejmowanych zarówno w domu, jak i w gabinecie trychologa lub lekarza medycyny estetycznej.
W drogeriach i aptekach można znaleźć szereg specyfików, które - według producentów - mają zatrzymać lub wręcz cofnąć łysienie. Do ich możliwości należy jednak podchodzić sceptycznie i kupować produkty oraz stosować metody, które faktycznie mogą przynosić jakieś rezultaty.
Na pewno, także dla ogólnego zdrowia, warto stosować odpowiednią, wzmacniającą włosy dietę bogatą w witaminy z grupy B, cynk, selen i żelazo. Znajdziemy je między innymi w roślinach strączkowych, jajkach, orzechach ziemnych i włoskich, brokułach czy siemieniu lnianym. Warto też przyjmować suplementy zawierające:
W drogeriach i aptekach znajdziemy duży wybór kosmetyków, które mają wzmacniać włosy i opóźniać ich wypadanie - mamy do dyspozycji szampony, odżywki i wcierki. Ich podstawowe działanie polega na poprawieniu ukrwienia skóry głowy (dzięki takim składnikom jak np. peptydy, kofeina czy niacynamid), i co za tym idzie - zapewnienie cebulkom włosów większych ilości tlenu i substancji odżywczych.
Kosmetyki te zawierają także zwykle opóźniające starzenie się włosów antyoksydanty, argininę, ekstrakt ze skrzypu i biotynę oraz szereg substancji regulujących wydzielanie łoju, nawilżających skórę głowy i odbudowujących łodygę włosa.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na łysienie, nie możemy po nich oczekiwać spektakularnych efektów. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować. Trzeba tylko pamiętać, że - zwłaszcza przy szybko postępującym łysieniu objawiającym się coraz większymi zakolami - nie zastąpią one leczenia proponowanego przez lekarza czy profesjonalnych zabiegów.
Jeśli zauważyłeś, że twoje zakola stały się bardziej widoczne, zgłoś się do dermatologa lub kosmetologa trychologa. Łysienie androgenowe może być leczone na różne sposoby, a w pełni skuteczne będzie jeśli połączy się leki i zabiegi zalecone przez obu tych specjalistów. Najczęściej proponowaną metodą leczenia łysienia androgenowego jest stosowanie preparatów z minoksydylem albo leków doustnych z finasterydem.
Minoksydyl to składnik płynów, które należy miejscowo wcierać w skórę głowy. Pobudza on porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi i przyczynia się do wytwarzania dłuższego włosa. Po dwóch miesiącach stosowania pojawią się pierwsze rezultaty - zwiększenie liczby włosów meszkowych i zahamowanie wypadania włosów. Najlepsze efekty są widoczne po roku regularnego stosowania. Preparaty z minoksydylem są polecane zwłaszcza młodym pacjentom z łysieniem na szczycie głowy, a przy zakolach nie zapewniają one aż tak spektakularnych wyników. Kolejną wadą minoksydylu jest to, że po zaprzestaniu regularnego leczenia, wypadanie włosów i szybkość ich odrastania wraca do stanu wyjściowego.
Finasteryd to składnik przyjmowanych doustnie leków, który hamuje przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który - jak już wcześniej wspominaliśmy - powoduje łysienie. Zmniejszenie stężenia DHT w skórze głowy przyhamowuje zmniejszanie się mieszków włosowych i tym samym zatrzymuje proces łysienia. Leczenie łysienia za pomocą finasterydu powinno trwać co najmniej trzy miesiące.
By zmniejszyć istniejące zakola i zahamować ich powiększanie się warto także poddać się specjalistycznym zabiegom. Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych zabiegów tego typu jest mezoterapia, która polega na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem zawierającym odpowiednio dobrane składniki odżywcze. Jeszcze lepsze efekty przynosi ten zabieg, gdy wykorzystuje się w nim uzyskane z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe lub preparat Dr Cyj Hair Filler, który zawiera peptydy i kwas hialuronowy.
Inne zabiegi proponowane osobom z zakolami to: