Nasz przewodnik po legalnych stymulantach, które wspomogą kierowcę w walce ze znużeniem podczas jazdy. Rodzaje, różnice w działaniu, zalety, wady, jak przyjmować i na co szczególnie uważać.
Dostępne legalne stymulanty możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to środki doraźne, których składy oparte są głównie na kofeinie różnego pochodzenia (syntetycznej, pochodzenia naturalnego z różnych roślin), taurynie i synefrynie. Druga grupa to środki profilaktyczne (należy stosować je długofalowo), bazujące na takich substancjach jak żeń szeń, oraz substancjach pomocniczych, np. węglowodany, witaminy i minerały.
Niestety – progu zmęczeniowego nie ominiemy. Można go jedynie odsuwać, jednak z każdą chwilą będzie to trudniejsze, bo problem staje się coraz większy i w końcu zatrzyma każdego kierowcę. Energetyzery pomagają w tej walce tylko do pewnego stopnia. Prędzej czy później trzeba będzie w końcu odpocząć. Uwaga! Nie powinno się codziennie opierać swojego funkcjonowania za kółkiem na takim wspomaganiu, ponieważ:
Kofeina z mocnej kawy działa dość silnie ale niezbyt długo (jej stężenie gwałtownie wzrasta i gwałtownie spada). Kawa zawiera niestety także substancje, które... osłabiają działanie zawartej w niej kofeiny.
To zazwyczaj mieszanka kofeiny, tauryny, cukrów i niewielkich ilości substancji witaminowo-mineralnych. Działanie podobne do kawy lub silniejsze i tak jak w jej przypadku, wymaga zwykle dopijania kolejnych porcji.
Występuje w proszku, tabletkach, shotach. Ponieważ jest w czystej formie, bez dodatków działa bardzo skutecznie i stosunkowo długo.
Guarana to nazwa rośliny, z której także uzyskuje się kofeinę, ale ta minimalnie różni się chemiczną budową od kofeiny z kawy. Działa dłużej od kofeiny występującej w kawie, ale mniej intensywnie, za to stabilniej, bez gwałtownych skoków i spadków. Ma zdrowszy wpływ na ludzki organizm niż inne rodzaje preparatów pobudzających.
Znany preparat ziołowy o szerokim zastosowaniu, używany chętnie także przez osoby starsze. Wymaga długotrwałego stosowania i wówczas wzmacnia organizm, obniża skłonność do drzemek. Bardziej stymuluje pobudzenie aktywności psychicznej niż motorycznej, poprawia samopoczucie. Sprawdza się nieźle w połączeniach z kofeiną.
Inna nazwa to miłorząb japoński. Ta roślina wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu (rozjaśnia umysł) poprawia neuroprzekaźnictwo, ale tak jak żeń-szeń – jej działanie opiera się na długofalowym stosowaniu.
W swoim składzie mogą zawierać mieszanki z wyżej przedstawionych preparatów, wzbogacone często o beta-alaninę, tyrozynę, glicynę, tryptofan. Niektóre działają tylko na układ nerwowy, inne tylko na układ krwionośny, a jeszcze inne – na jedno i drugie. Pije się je przed treningami siłowymi lub wytrzymałościowymi, przeciwwskazaniem są m.in. choroby serca.
Niektórzy wspomagają się nielegalnymi substancjami pobudzającymi typu efedryna, johimbina, geramina i pochodne amfetaminy albo nawet amfetamina. Ryzykują utratą zdrowia, życia swojego i innych, a w niektórych przypadkach także konsekwencjami prawnymi. Silne ,,naspeedowanie” przynosi utratę kontroli nad swoim ciałem, zawężenie pola widzenia. Począwszy od patologicznych zachowań na drodze, a skończywszy na sytuacjach, w których kierowca porusza się w tzw. transie jazdy.