SUV kojarzy się z przygodą i zjeżdżaniem z utartego szlaku. Nową Skodę Karoq zabraliśmy na zwiedzanie atrakcji Mazowsza – w tym okazałej Twierdzy Modlin.
Jeśli wakacje, to zazwyczaj wypoczynek nad wodą lub w górach. Albo słynna metropolia. Tymczasem nie trzeba brać długiego urlopu ani wyprawiać się na koniec świata, żeby podładować akumulatory – a przy okazji poznać lokalną kulturę. Wystarczą wolny weekend oraz rodzinny samochód.
W naszym przypadku była to świeżo odnowiona Skoda Karoq, którą zabraliśmy na wycieczkę po mniej oczywistych atrakcjach Mazowsza. Obok rozległego Muzeum Wsi Mazowieckiej należy do nich kilka zamków, gdzie na chwilę cofniemy się do bardzo odległych czasów.
Wycieczkę można wzbogacić o aktywności na świeżym powietrzu – na przykład okolice Twierdzy Modlin świetnie zwiedza się na rowerze, a amatorzy sportów wodnych wizytę na zamku w Liwie mogą połączyć ze spływem kajakiem po Liwcu. A po zwiedzaniu można porządnie zjeść w lokalnych restauracjach i skosztować specjałów regionalnej kuchni.
Taka wycieczka okazała się dobrym sprawdzianem dla Karoqa. To typowa Skoda nowej ery: dopracowana i przemyślana w detalach, a dojrzałością wyrastająca ponad swój segment. Zwarte wymiary sprawiają, że łatwo ją zaparkować, ale nie rzutują na przestrzeń i walory transportowe – w tych kategoriach model plasuje się w klasowej czołówce.
„Poukładana” deska rozdzielcza z intuicyjnym w obsłudze systemem operacyjnym oraz inteligentnym asystentem głosowym.
Z przodu – mnóstwo półek i schowków, ruchomy podłokietnik z regulacją w dwóch płaszczyznach oraz niemal sportowe, „otulające” siedzenia.
Niedawny lifting dodatkowo poszerzył jego kompetencje: „doszlifowana” aerodynamika zapewnia oszczędniejsze podróżowanie poza miastem, a rozbudowane systemy wsparcia dbają o aktywne bezpieczeństwo, zmniejszając obciążenie kierowcy. Przykład: nowe reflektory matrycowe, dzięki którym Karoq lepiej sprawdza się także po zmroku.
Muzeum etnograficzne rozciągające się na powierzchni ponad 60 ha. W skład ekspozycji wchodzą m.in. 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz zrekonstruowany dworek szlachecki. Fascynująca podróż w przeszłość, wiele atrakcji dla najmłodszych.
Dawna twierdza książąt mazowieckich. Legenda głosi, że kryje się tu wielki skarb. Na terenie zamku mieści się Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Największą atrakcją jest zwiedzanie dwóch baszt zamkowych.
XV-wieczny zamek na wzgórzu nad Narwią, z hotelem i restauracją serwującą regionalne dania. Szeroka oferta imprez plenerowych, takich jak koncerty czy Pułtuska Noc Świętojańska. Warto też zwiedzić sam Pułtusk, z najdłuższym rynkiem w Europie.
Magiczne miejsce z bogatą wystawą poświęconą historii rycerstwa oraz broni. Podobnie jak w przypadku innych atrakcji warto śledzić kalendarz tutejszych wydarzeń w mediach społecznościowych. A przy okazji wizyty można popływać kajakiem po Liwcu.
Malownicze położenie i ogromny areał sprawiają, że w tym dawnym obozie warownym nietrudno spędzić cały dzień. Obiekt można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem, także nocą. Mieszczą się tu m.in. muzeum wojskowe, taras widokowy i wystawa klocków.
Gotycki zamek zbudowany na przełomie XIV i XV w., zlokalizowany niedaleko Góry Kalwarii. Bogaty program wydarzeń, w tym koncerty, Noc Spadających Gwiazd z eksperymentami naukowymi oraz turnieje rycerskie z pokazami sprawności rycerzy konnych i pieszych.