Jak będą wyglądać książki przyszłości? Prawdopodobnie będzie można je nie tylko czytać i oglądać, ale być może staną się też bramą do innych, wirtualnych rzeczywistości. Nowoczesne technologie już dziś oferują możliwość ożywienia ilustracji zawartych w publikacjach. AR czyli rozszerzona rzeczywistość wzbogaca książki o filmy i animacje, tworzące iluzję w czasie rzeczywistym na ekranie telefonu. Na majowych Targach Mediów i Książki VIVELO (18-21.05) na PGE Narodowym będzie unikalna szansa, aby wielozmysłowo doświadczyć książki przyszłości!
Multimedialny, artystyczny projekt książki pt. „Listy Minotaura do Zakażonych”, autorstwa prof. Andrzeja Bednarczyka, Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, powstawał przez 15 lat. To unikalne dzieło sztuki wykorzystuje technikę rozszerzonej rzeczywistości za pośrednictwem której odkrywamy „drugie dno” zawartych w książce ilustracji. Komiks i krótkie opowiadania opakowano w czarny sześcian, po otwarciu którego zanurzamy się w gąszczu graficznego labiryntu. Każde z 246 mikroopowiadań zilustrowanych misterną kreską artysty ożywa dzięki aplikacji i ukrytym w ilustracjach kodom QR.
„Ożywione dedykowaną aplikacją AR (augmented reality) okładka i ilustracje oraz teksty wchodzą ze sobą w oczywiste, wątpliwe, a niekiedy absurdalne alianse. Można je więc gmatwać i rozsupływać po swojemu. Każdy list z osobna, choć ponumerowany, wymyka się kategorycznemu uszeregowaniu w nurcie narracji. Można po kolei lub skacząc między przypadkowymi stronami, czytać listy, oglądać ilustracje, odsłaniać w AR nowe warstwy i cytaty snujące odrębną nić opowieści lub mieszając ze sobą te wszystkie tropy, kształtować je w dowolne konstelacje. Każda podjęta ścieżka ułoży się na twój niepowtarzalny sposób w opowieść o świecie globalnego labiryntu” – mówi profesor Andrzej Bednarczyk.
O tym, jaka czeka nas przyszłość w świecie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii, będziemy mogli przekonać się już w maju. Na Targach zaplanowane jest spotkanie z udziałem profesora Andrzeja Bednarczyka. Czy sztuczna inteligencja będzie pisać książki w sposób równie porywający jak człowiek? Czy tradycyjną książkę zastąpi czytanie hipertekstualnych opowieści w metaverse? Porozmawiajmy o tym. Pretekstem do tego będzie spotkanie książki tradycyjnej z jej nowatorską formułą wykorzystującą AR. Przekonaj się, czy jesteś entuzjastą innowacyjnych rozwiązań, czy raczej wybierasz tradycyjne formy przekazu.
Największy stadion w kraju, 6 stref tematycznych, 8 tys. m2, setki wystawców i twórców. Targi Książki i Mediów VIVELO to aż 4 dni spotkań wielbicieli książki tradycyjnej z fanami nowymi technologiami audio i video. Szykuje się wyjątkowe wydarzenie dla wielbicieli kultury i poszukiwaczy dobrej jakości rozrywki. Wielkie święto książki i nowych mediów, okraszone będzie kilkudziesięcioma wydarzeniami dodatkowymi: pokazami i warsztatami, dla wszystkich grup wiekowych, które odbędą się pod hasłem #ŁączyNasKsiążka.
Do zobaczenia na Targach Książek i Mediów Vivelo!
18-21 maja, PGE Narodowy, Warszawa
Więcej szczegółowych informacji o targach znajdziesz TUTAJ.