Zwycięzca zostawia resztę stawki daleko w tyle i utrzymuje pozycję lidera już od 10 lat. Jedynym regionem, który wyłamuje się w ogólnoświatowym trendzie, jest Europa, ale także tutaj światowy rekordzista notuje imponujący wzrost popularności.
Podczas obserwacji samochodów na drogach wcale nie tak oczywiste wydaje się to, że przeważająca większość z nich jest biała, czarna lub szara. Po prostu te barwy niejako wtapiają się w tło, a znacznie łatwiej zapamiętać wyraziste kolory, jak czerwony, niebieski czy żółty.
Statystyki jednak nie kłamią – bezapelacyjnie najpopularniejszym kolorem samochodów na świecie jest biały. Jak podaje firma Axalta, taka sytuacja ma już miejsce przez ostatnie 10 lat.
Oczywiście to, że przeważająca liczba samochodów jest czarno-biała, nie oznacza, iż w branży lakierów nie dzieje się nic ciekawego. Wręcz przeciwnie – cały czas powstają wyjątkowe odcienie. Zapotrzebowanie na nie dotyczy szczególnie aut luksusowych, w przypadku których naturalna jest większa indywidualizacja. Widać także trend powrotu do, popularnych w latach 50. oraz 60. XX w., dwukolorowych wykończeń nadwozi.
Biały jest najbardziej dominującym kolorem. Połączony udział barw srebrnej, niebieskiej, czerwonej, brązowej, zielonej i pozostałych (stanowiących mniej niż 1%) jest i tak niższy niż wszystkich odmian białego. Poza Europą, w której przeważa kolor szary, biel jest na pierwszym miejscu we wszystkich regionach globu.
Obraz motoryzacji kształtują tak naprawdę jedynie trzy kolory: biały, szary oraz czarny. Tylko w klasie samochodów sportowych niebieski ma spory udział, ale i tak wyraźnie ustępuje trzem wiodącym.
Poniżej podajemy, jakie barwy samochodów były najchętniej wybierane w 2021 r. w Europie i o ile punktów procentowych ich popularność zmieniła się w ciągu ostatnich 18 lat.
Źródła: PPG, Axalta