Serwis pod patronatem magazynu Motor
Serwis pod patronatem magazynu Motor
Skoda Octavia po liftingu (2025)
fot. Skoda
materiał partnera

Skoda drugim najlepiej sprzedającym się producentem samochodów w Europie po mocnym pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale 2026 roku Skoda kontynuowała dynamiczny rozwój i została drugim najpopularniejszym producentem samochodów w Europie (EU27+4), dostarczając klientom 222 500 pojazdów (+17,1%) i wyraźnie przewyższając tempo wzrostu całego rynku. 

Globalne dostawy marki wzrosły o 14,0% r/r, do poziomu 271 900 pojazdów. Na te wyniki w dużej mierze wpłynęły w pełni elektryczne modele Elroq i Enyaq, które zajęły odpowiednio drugie i piąte miejsce wśród najlepiej sprzedających się samochodów BEV w Europie. Łączne dostawy samochodów elektrycznych (BEV) niemal się podwoiły – producent przekazał klientom 51 800 sztuk (+91,9%). 

Spółka osiągnęła również bardzo dobre wyniki finansowe: przychody na poziomie 7,9 mld euro (+9,1%), rekordowy zysk operacyjny w wysokości 660 mln euro (+20,9%) – najwyższy w historii wynik za pierwszy kwartał, rentowność sprzedaży na poziomie 8,3% oraz przepływy pieniężne netto wynoszące 867 mln euro (+64,4%). To przede wszystkim zasługa szerokiej i nowoczesnej gamy modelowej, dyscypliny kosztowej oraz efektów synergii w ramach Volkswagen Group i Brand Group Core. Poza Europą marka odnotowała dalsze wzrosty m.in. w Indiach (17 400 pojazdów; +16,7%), Maroku (1 700; +45,0%) oraz Egipcie (1 600; +58,5%).

„W pierwszym kwartale 2026 r. utrzymaliśmy rekordową, ubiegłoroczną dynamikę, osiągając najwyższy w historii firmy zysk operacyjny w tym okresie. Po raz pierwszy Skoda została drugim najlepiej sprzedającym się producentem samochodów w Europie – to ważny kamień milowy na bardzo konkurencyjnym rynku. Jego osiągnięcie było możliwe dzięki synergii zaufania klientów, zaangażowania pracowników, konstruktywnej współpracy ze związkiem zawodowym KOVO oraz wsparcia ze strony partnerów dealerskich i dostawców. Nasza szeroka i nowoczesna oferta modelowa odpowiada na potrzeby klientów w Europie i poza nią. Jednocześnie nasza siła finansowa pokazuje, że wzrost może iść w parze z efektywnością. Wprowadzenie nowych modeli Epiq i Peaq, dalszy rozwój na kluczowych rynkach, takich jak Indie, oraz koncentracja na jakości, efektywności i szerokiej ofercie zapewniają nam dobrą pozycję na przyszłość” – mówi Klaus Zellmer, CEO Škoda Auto.

„Nasze solidne wyniki finansowe za pierwszy kwartał odzwierciedlają dyscyplinę w prowadzeniu biznesu. Wzrost przychodów idzie w parze z wysoką rentownością. Rentowność sprzedaży utrzymuje się na zdrowym poziomie, a znaczący wzrost przepływów pieniężnych netto potwierdza stabilność naszego modelu biznesowego i wzmacnia odporność spółki w okresie transformacji. W połączeniu z efektami synergii w ramach Grupy daje nam to solidną pozycję na przyszłość” – dodaje Holger Peters, członek zarządu ds. finansów, IT i prawnych.

„Wyniki za pierwszy kwartał potwierdzają rosnącą siłę Skody na globalnych rynkach – szczególnie w Europie. Na całym świecie dostarczyliśmy 271 900 pojazdów. Kluczowym czynnikiem był bardzo dobry wynik modeli elektrycznych Enyaq i Elroq – globalne dostawy BEV-ów niemal się podwoiły, co pozwoliło Skodzie stać się trzecią najlepiej sprzedającą się marką BEV w Europie. Odnotowaliśmy silne wzrosty w wielu krajach i regionach, m.in. w krajach nordyckich, Indiach i Afryce Północnej” – mówi Martin Jahn, członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu.

Skoda drugim najchętniej wybieranym producentem w Europie

W okresie od stycznia do marca Škoda Auto na całym świecie dostarczyła 271 900 pojazdów (+14,0%). W Europie (EU27+4) marka po raz pierwszy zajęła drugie miejsce pod względem sprzedaży, osiągając poziom 222 500 dostaw (+17,1%) i znacząco wyprzedzając tempo wzrostu całego rynku. Marzec był rekordowym miesiącem – dostarczono 90 915 pojazdów. Największym rynkiem pozostały Niemcy (58 500 pojazdów; +26,0%). Wzrosty odnotowano w Wielkiej Brytanii, Czechach, Indiach i Polsce oraz w Danii, Francji, Włoszech, Austrii i Hiszpanii.

Rosnący popyt na modele zelektryfikowane

Dostawy modeli zelektryfikowanych wzrosły w I kwartale 2026 roku do 63 200 pojazdów (+71,4%), w tym 51 800 w pełni elektrycznych (+91,9%). Hybrydy plug-in osiągnęły poziom 11 400 pojazdów (+15,4%). W Europie pojazdy zelektryfikowane stanowiły już 27,3% wszystkich dostaw marki. Model Elroq zajął drugie miejsce, a Enyaq piąte wśród najpopularniejszych BEV-ów. Elroq był najchętniej kupowanym samochodem elektrycznym w Niemczech, a także zajmował drugie miejsca m.in. w Czechach, Danii, Austrii i Szwajcarii.

Inwestycje w elektromobilność i produkcję

Aby sprostać rosnącemu popytowi, Škoda Auto maksymalnie wykorzystuje moce produkcyjne zakładu w Mladej Boleslavi. To jedyne miejsce w ramach Volkswagen Group, gdzie na jednej linii produkowane są zarówno samochody spalinowe (MQB), jak i elektryczne (MEB).

W lutym zakład osiągnął kolejny kamień milowy – wyprodukowano w nim 500-tysięczny samochód elektryczny. Otwarto również nową halę montażu systemów bateryjnych, co uczyniło Skodę największym producentem systemów baterii BEV w Grupie.

W 2026 roku firma zaprezentuje dwa nowe modele elektryczne – crossover Epiq (premiera w maju) oraz, w drugiej połowie roku, siedmioosobowy model Peaq.

Ekspansja międzynarodowa: Indie i Afryka Północna

Skoda kontynuuje rozwój w Indiach, gdzie dostawy wzrosły do poziomu 17 400 pojazdów (+16,7%), co pozwoliło zachować marce siódme miejsce na tamtejszym rynku samochodów osobowych. Duże znaczenie odgrywa tu model Kylaq, którego produkcja przekroczyła 50 000 egzemplarzy. Ponadto na rynek indyjski wprowadzono zaktualizowany model Kushaq, a odświeżona Slavia pojawi się tam w drugiej połowie roku. Obiecującym kierunkiem rozwoju dla Skody pozostaje Afryka Północna – znaczące wzrosty odnotowano w Maroku (+45,0%) i Egipcie (+58,5%).

Czytaj także