Podpowiadamy, jak w niedrogi, prosty i co ważne – skuteczny sposób zabezpieczyć wnęki klamek samochodu przed porysowaniem.
Na internetowych aukcjach można kupić tzw. panele ochronne do różnych fragmentów nadwozia samochodu. Takie laminaty wykonuje się z wytrzymałej folii samoprzylepnej. Są bezbarwne i nie wpływają na wygląd auta. W zależności od zastosowania mają zabezpieczać przed porysowaniem i powstawaniem odprysków elementy takie jak pokrywa silnika, progi czy błotniki.
Dużą popularnością wśród kierowców cieszą się samoprzylepne panele do zabezpieczania wnęk klamek. W tych miejscach często dochodzi do porysowania lakieru paznokciami podczas sięgania dłonią. W samochodach pomalowanych ciemnym lakierem rysy we wnękach klamek są szczególnie widoczne.
Ich polerowanie to syzyfowa praca – w miejsce usuniętych pojawiają się nowe. Poza tym polerowanie lakieru samochodowego powinno się ograniczać do niezbędnego minimum – powłoka lakiernicza ma określoną grubość i nie można jej szlifować w nieskończoność.
Zestawy samoprzylepnych laminatów zabezpieczających wnęki klamek można kupić już za około 30 zł. Postanowiliśmy przetestować taki produkt. Wybraliśmy panele firmy Moto Guard przeznaczone do Fiata Sedici. Co ciekawe, za 31 zł otrzymaliśmy 6 naklejek zabezpieczających (dwie na zapas) oraz ściereczkę do odtłuszczania i plastikową raklę.
Postępując według dołączonej do zestawu instrukcji, przygotowaliśmy powierzchnię i nakleiliśmy we wnękach czarnego samochodu foliowe panele. Okazało się, że taka czynność nie jest trudna i bez obaw można ją wykonać we własnym zakresie. Należy tylko pamiętać o bardzo dokładnym umyciu i odtłuszczeniu okolicy prac. Dodatkowo przyda się suszarka do włosów.
Dzięki specjalnemu kształtowi i nacięciom laminaty dobrze dopasowały się do obłych wnęk, a zastosowany w nich klej, po usunięciu wody spod nalepek, okazał się mocny.
Wykonane z bezbarwnej folii samoprzylepnej naklejki okazały się skutecznym zabezpieczeniem lakieru. Nawet długie paznokcie nie były go w stanie porysować. Warto wiedzieć, że w przypadku porysowanych wnęk przed aplikacją laminatów nie trzeba polerować rys. Zastosowany do nalepek klej wypełnia zarysowania, przywracając powierzchni lakieru pod bezbarwną folią pierwotny wygląd.
W skład zestawu wchodzą: komplet samoprzylepnych laminatów ochronnych, ściereczka do odtłuszczania oraz rakla ułatwiająca aplikację. Wykonane z bezbarwnej folii panele nakleja się we wnękach pod klamkami samochodowymi. Naklejki mogą być uniwersalne lub dobrane do konkretnego auta. Laminaty chronią przed porysowaniem lakieru.
Podobnie jak wszystkie prace przy lakierze montaż folii zabezpieczającej wnęki klamek zaczęliśmy od dokładnego umycia nadwozia. Po powrocie z myjni bezdotykowej wnęki klamek dodatkowo wyczyściliśmy, używając do tego miękkiej szmatki. W przypadku naklejania folii czystość jest kluczowa i wpływa na jakość efektu końcowego. Nawet najmniejsze drobinki brudu mogą zaburzyć idealne przyleganie naklejki do lakieru.
Zgodnie z instrukcją po dokładnym umyciu i osuszeniu miejsce pracy odtłuściliśmy. Użyliśmy do tego wchodzącej w skład zestawu ściereczki nasączonej rozpuszczalnikiem. W przypadku braku takiej szmatki do odtłuszczenia powierzchni można użyć bezpiecznego dla lakieru i elementów plastikowych rozpuszczalnika izopropylowego. Od dokładności odtłuszczenia zależy jakość przylegania kleju do powłoki lakierniczej.
Wykonane z bezbarwnej folii panele ochronne przykleja się „na mokro”. Dlatego przed aplikacją laminatu wnękę klamki powinno się obficie spryskać wodą demineralizowaną przy użyciu opryskiwacza. Osoby nieposiadające takiego urządzenia mogą użyć butelki z atomizerem, np. po płynie do czyszczenia czy odmrażaczu do szyb. Lakier należy spryskać wodą tuż przed przyklejaniem nalepki tak, by ciecz nie wyschła.
Po zdjęciu papieru zabezpieczającego nalepkę umieszcza się pod klamką. Po mokrym lakierze można ją przesuwać w łatwy sposób. Na tym etapie nie trzeba się spieszyć – dopóki woda nie wyschnie, można zmieniać położenie laminatu. Panel powinno się ustawić równo, w centralnym punkcie wnęki – tak, by jak najlepiej ją chronił. Dzięki nacięciom folia dobrze się układa i dopasowuje do obłego kształtu zagłębienia w drzwiach, a jej powierzchnia nie marszczy się.
Kiedy mamy pewność, że panel ochronny znajduje się w odpowiednim miejscu, powinniśmy go docisnąć do lakieru palcami w centralnym punkcie. Gdy środek nalepki przyklei się, należy – za pomocą rakli – dociskać równomiernie folię do drzwi, przesuwając plastikową szpatułkę od centralnego punktu do krawędzi naklejki. Czynność powinno się powtarzać aż do całkowitego usunięcia wody spod powierzchni samoprzylepnej folii.
Po przyklejeniu panelu i osuszeniu okolicy wnęki klamki folię dobrze jest podgrzać za pomocą suszarki do włosów. Przyspieszy to proces schnięcia i ułatwi dopasowanie się panelu do kształtu wnęki. Po 24 godzinach od aplikacji powinno się ponownie docisnąć nalepkę. Klej zastosowany w panelach wulkanizuje się około 7 dni po aplikacji. Do tego czasu nie powinno się myć wnęk klamek pod ciśnieniem. Naklejona folia jest praktycznie niewidoczna.
Alternatywą dla naklejenia folii zabezpieczającej jest polerowanie wnęk klamek. Należy jednak pamiętać, że lakier pod klamkami rysuje się bardzo szybko, a zbyt częste polerowanie może doprowadzić do jego uszkodzenia. Co ciekawe, producenci laminatów ochronnych zapewniają, że przed ich aplikacją nie trzeba polerować rys – ma je wypełnić klej.
Wykonane z przezroczystej folii samoprzylepnej panele zabezpieczające z czasem się zużywają. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić z ich odklejeniem? Nie jest to trudne – wystarczy podgrzać laminat za pomocą opalarki lub suszarki do włosów i podważając go, odkleić. Pozostałe resztki kleju można zmyć z lakieru za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika izopropylowego.
Wykonane z przezroczystej folii samoprzylepnej panele zabezpieczające wnęki klamek sprawdzają się podczas codziennego użytkowania samochodu. Takie naklejki zabezpieczają przed porysowaniem lakieru paznokciami, a w przypadku zużycia łatwo je zdjąć i zastąpić nowymi. Laminaty ochronne dobrze przykleić, zanim we wnękach powstaną rysy. Warto wiedzieć, że producenci tego rodzaju akcesoriów wytwarzają też folie ochronne do zabezpieczania krawędzi masek, błotników czy progów.