Nikt nie lubi do czegoś dopłacać, ale czasami warto. Jakie elementy wyposażenia dodatkowego rzeczywiście zwiększają wygodę i komfort jazdy, a potem – ułatwiają odsprzedaż auta?
Wyposażenie samochodów nieustannie ewoluuje. Kiedyś auto z poduszkami powietrznymi czy ABS-em było niemal luksusem. O klimatyzacji w modelu kompaktowych rozmiarów można było pomarzyć.
Dzisiaj Golfa czy Focusa bez klimatyzacji nikt by już chyba nie kupił. Nawet używanego – co pokazuje, jak ważna jest odpowiednia konfiguracja pojazdu. Coś, co wydaje nam się aktualnie niepotrzebne, za kilka lat może się stać standardem, a brak określonego elementu potrafi niemal wyzerować szanse na odsprzedaż auta po latach. Pamiętajmy – samochód kupujemy dla siebie, ale warto pomyśleć także o tym, czym będą się interesować potencjalni jego nabywcy w przyszłości.
Na szczęście podstawowe rzeczy dostaniemy często w standardzie, niezależnie od klasy kupowanego auta: radio, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, wspomnianą klimatyzację itp. Obecnie coraz większą rolę odgrywają elektroniczne gadżety, zatem warto wybrać kilka opcji ułatwiających korzystanie ze smartfonu w czasie jazdy. Coraz chętniej patrzy się również na automatyczne skrzynie biegów – czy szerzej – elementy ułatwiające jazdę, zdejmujące pewne obowiązki z kierowcy. To też warto wziąć pod uwagę.
Bez szukania pilota
Duże ułatwienie na co dzień – kluczyki mogą pozostać schowane w torbie czy kieszeni, a my szybko wejdziemy do auta i sprawnie je uruchomimy. W zależności od rozwiązania do otwarcia auta konieczne może być dotknięcie bądź wciśnięcie przycisku na klamce lub wystarczy zbliżenie się do pojazdu z pilotem przy sobie.
Ciepło natychmiast
Co prawda sezon letni mamy w pełni, ale warto pamiętać też o zimie. Elektryczne ogrzewanie kierownicy i foteli to duża ulga w mroźne dni: działa bardzo szybko, zwiększając komfort od pierwszych minut jazdy.
Wygoda użytkowania
Mimo że zestaw głośnomówiący jest zwykle częścią pokładowego zestawu audio, nie zawsze jest oferowany standardowo. Układy fabrycznie zintegrowane z pojazdem znacznie zwiększają wygodę korzystania z nich: mamy przyciski do sterowania na kierownicy, dane rozmówców pojawiają się na dużym ekranie, wykorzystane są głośniki systemu audio.
Większe możliwości auta
Nawet gdy nie ciągniemy przyczep na co dzień, to obecność haka w aucie może się w pewnych sytuacjach przydać. Jeśli zdecydujemy się na zakup haka montowanego fabrycznie, często będzie to urządzenie z chowanym zaczepem – gdy jest nieużytkowane, nie przeszkadza.
Ulga w długich trasach
Wielogodzinne podróże, zwłaszcza trasami szybkiego ruchu, prędko stają się nużące. Tempomat staje się w takiej sytuacji dużym wybawieniem. Lepiej jednak wybrać bardziej zaawansowane rozwiązanie, które pozwala na aktywne dostosowanie prędkości do tempa aut jadących przed nami.
Poszukiwany dobry napęd
Popularność samochodów z automatycznymi czy dwusprzęgłowymi skrzyniami sukcesywnie rośnie: nie kosztują już majątku, jak przed latami, sprawnie zmieniają przełożenia, pozwalają nawet na ograniczenie zużycia paliwa. Ewentualne problemy są już dobrze rozpoznane przez warsztaty, ceny napraw nie są więc horrendalnie wysokie.
Kontrola nad otoczeniem
Czujniki cofania to dziś minimum, ale dopiero obecność kamery cofania znacząco ułatwia wykonanie tego manewru. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na bardziej rozbudowany wariant z systemem kilku kamer, pozwalający na obserwację terenu wokół auta w zakresie 360 stopni. Ryzyko uderzenia w przeszkodę podczas manewrowania znacznie spada.
Zasilanie bez kabli
Możliwość ładowania indukcyjnego jest coraz bardziej popularna w smartfonach, istnieją przy tym akcesoryjne nakładki zapewniające taką funkcję. Do ładowania telefonu nie potrzeba już wówczas kabli, często różnych systemów, jeśli z samochodu korzysta kilka osób.
Symbol nowoczesności
Hybrydy już od dłuższego czasu nie uchodzą za auta eksperymentalne, ale zachowują walor nowoczesności. Od tego trendu nie ma odwrotu, elektryfikacja aut będzie postępować. Na szczęście rozwiązania tego typu okazują się dość solidne i nie przysparzają problemów eksploatacyjnych, a jednocześnie realnie ograniczają zużycie paliwa.
Smartfon na ekranie auta
Systemy tego typu pozwalają w praktyce na zastąpienie pokładowego systemu multimedialnego aplikacjami z naszego telefonu: nawigacją, ostrzegaczami, streamingiem muzyki itp. Obsługa jest wygodniejsza, bo wykorzystujemy duży, pokładowy wyświetlacz, a nie ekranik komórki. Zaletą jest też to, że korzystamy z dobrze znanych nam programów, których obsługę mamy w małym palcu, a oprogramowanie zwykle jest w najbardziej aktualnej wersji – co okazuje się szczególnie ważne np. w przypadku nawigacji.
Komfort dla każdego
Klimatyzacja stała się niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego auta, nawet najmniejszego. Często jest to jednak system manualny, wymagający regulacji kierunku nawiewu, jego intensywności oraz temperatury. O wiele wygodniej, gdy robi to automat, zwłaszcza z podziałem na strefy kierowcy i pasażera lub pasażerów.
Widzieć więcej
Światła ksenonowe już wyszły z mody. Teraz atrakcyjność auta podnoszą lampy diodowe – a przy okazji zapewniają coraz skuteczniejsze oświetlanie drogi i oferują coraz więcej funkcji, np. możliwość bardzo precyzyjnego modelowania snopa światła.
Jakie wyposażenie wybrać? Przede wszystkim takie, które jest nam potrzebne i z którego będziemy realnie korzystać. Nie warto przesadzać, bo wszystkich wydanych na dodatki pieniędzy przy odsprzedaży auta raczej nie uda się nam odzyskać. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę: nadmierne zubożenie samochodu, biorąc pod uwagę to, że będzie on odsprzedawany po kilku latach, przy innych standardach rynkowych, może oznaczać trudności z jego zbyciem. Pamiętajmy, że dla rosnącej liczby kierowców coraz mniejsze znaczenie mają parametry techniczne auta, a wzrasta waga wszelkiego rodzaju gadżetów i nowinek.