Przez internet kupimy nie tylko nowy samochód, ale również auto z rynku wtórnego, które może nam zostać dostarczone pod drzwi. Jak wygląda oferta firm sprzedających samochody online, jakie mamy prawa, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań i zakupów?
Pandemia koronawirusa wpłynęła na rozwój sprzedaży samochodów przez internet z usługą dostawy do domu. W tym czasie problemy związane z przemieszczaniem się, a zarazem chęć ograniczenia kontaktów, spowodowały wzrost popularności tego typu usług. Co prawda nie jest to nowy pomysł, ponieważ już od kilku lat można było kupić samochód bez wychodzenia z domu.
Jednak dotyczyło to zwykle nowych pojazdów z najwyższej półki, a z biegiem czasu oferta została rozszerzona o auta brane w leasing, których odbiorca doskonale wie, jaki samochód otrzyma, więc nie musi odbywać jazdy próbnej, a wszelkie formalności chce załatwić w jak najprostszy sposób.
Po autach nowych przyszedł oczywiście czas na te z rynku wtórnego. Tu pojawiła się jednak przeszkoda. Większość kupujących nie wyobraża sobie, jak można nabyć pojazd bez dokładnego obejrzenia go i sprawdzenia stanu technicznego. I na to znalazł się sposób. Walka o klienta skłoniła przedsiębiorców handlujących zadbanymi, kilkuletnimi pojazdami do oferowania ich z obszerną dokumentacją zdjęciową oraz dokładną kontrolą obejmującą nawet kilkaset elementów pojazdu.
Co więcej, jeśli zakupiony pojazd okazałby się jednak niezadawalający, nowy właściciel może go oddać bez ponoszenia kosztów i uzasadniana swojej decyzji. Jak się okazało, ta forma zakupu spodobała się wielu osobom, które przy okazji korzystają z możliwości sfinansowania zakupu pojazdu np. leasingiem czy kredytem.
Może to trochę dziwić, ponieważ nieuczciwe praktyki stosowane przez niektórych handlarzy sprawiły, że jeszcze do niedawna wielu z nas nie wyobrażało sobie wyłożenia pieniędzy za samochód bez jego wnikliwych oględzin. Tu jednak trzeba przyznać, że rosnące oczekiwania klientów i coraz większa konkurencja w tym sektorze przyczyniły się do „ucywilizowania” rynku wtórnego.
Zanim jednak rozsiądziemy się przed komputerem i kupimy pojazd z dostawą pod dom, warto pamiętać, że nadal zdarzają się też osoby, które chcą zdalnie sprzedać „złom”. Z tego powodu warto raczej korzystać ze sprawdzonych firm, które oferują auta w sieci.
Paradoksalnie zakup przez internet w przypadku problemów z pojazdem może znacznie ułatwić dochodzenie swoich praw. Tu należy jednak pamiętać, że przepisy mówią o zawieraniu umowy na odległość: bez osobistego kontaktu ze sprzedającym, poza jego siedzibą, zwykle przy wykorzystaniu elektronicznych środków porozumiewania się (od telefonu po internetowy formularz zamówienia). Zakupem na odległość nie będzie więc zarezerwowanie pojazdu i jego osobisty odbiór w salonie czy komisie (w siedzibie przedsiębiorcy oferującego auto na sprzedaż).
Sieć komisów AAA Auto szybko zareagowała na doniesienia o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Odpowiedzią na pandemię było wprowadzenie do oferty możliwości zakupu samochodu bez konieczności odwiedzania oddziału – wystarczy wybrać go w internecie lub poprzez kontakt z infolinią.
W ofercie znajdziemy około 200 sprawdzonych technicznie samochodów z roczną gwarancją, z darmową dostawą pod wskazany adres.
Szeroka oferta marek i modeli, codziennie dodawane są nowe pojazdy, które w sklepie internetowym można dokładnie obejrzeć – łącznie ze zdjęciami pod każdym kątem i zbliżeniami wszystkich ważnych detali. Oferowane pojazdy są własnością Autohero.
Sieć Carvago współpracuje ze sprawdzonymi sprzedawcami niemal w całej Unii Europejskiej. Jeśli klient wybierze dany pojazd, przed potwierdzeniem zamówienia samochód musi przejść gruntowną, 270-punktową kontrolę techniczną. Jej wyniki wraz z dokumentacją fotograficzną dostaje kupujący. Po potwierdzeniu chęci zakupu pojazd jest kupowany przez Carvago i dalej odsprzedawany.
Serwis ogłoszeniowy OTOMOTO oprócz łączenia sprzedających i kupujących zapewnia również odpowiedni standard obsługi w ramach serwisu Klik.
Od początku działalności Spotawheel oferuje auta z dostawą do domu. Wszystkie są sfotografowane w analogiczny sposób, co pozwala na szybkie porównanie wizualnego stanu pojazdów mających też raporty Dekra.
Przez sieć uda się kupić samochód praktycznie każdej klasy i marki. Wybór jest duży, a z tygodnia na tydzień rośnie liczba firm oferujących zdalną sprzedaż pojazdów.
Do niedawna dostawę auta pod dom proponowały jedynie marki premium. Konieczność zabiegania o względy klientów sprawiła, że taką usługę oferuje już wiele salonów mniej prestiżowych marek.
Bez wychodzenia z domu można rozpocząć także procedurę leasingową. Wizyta w salonie może być konieczna tylko w celu podpisania umowy i odbioru pojazdu.
Firmy sprzedające auta online pomagają też w zaciągnięciu kredytu – wystarczą ksero dowodu i zaświadczenie o zarobkach.
Zaczynamy od znalezienia firmy oferującej dostawę auta pod dom. Można to zrobić, wpisując do przeglądarki Google frazę „używane auto online” czy „kup samochód online”. Można wytypować kilka interesujących nas modeli aut.
Po wstępnej selekcji firmy oraz pojazdu należy skontaktować się ze sprzedającym i ustalić warunki transakcji.
Sprzedający zwykle wystawia fakturę pro forma. Po jej opłaceniu następuje dostawa pojazdu we wskazane miejsce.
Pojazd powinien zostać dostarczony we wskazane miejsce zgodnie z ustaleniami ze sprzedającym.
Od połowy 2021 roku weszły w życie nowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które pozwalają na upoważnienie salonu sprzedaży do zarejestrowania nowego pojazdu. Za pomocą strony Zarejestruj pojazd pracownicy salonu sprzedaży mogą w imieniu właściciela zarejestrować fabrycznie nowy samochód.
Praktycznie każda licząca się marka otworzyła coś w rodzaju salonu samochodowego online. O tym, czy mamy 14-dniowy termin na rozmyślenie się, decyduje sposób podpisania umowy – często przez internet dokonuje się jedynie rezerwacji, a umowę podpisuje już w sposób tradycyjny, na papierze. Formalnie nie dokonujemy wówczas zawarcia umowy na odległość i co za tym idzie – nie obowiązują związane z tym przywileje.
Zakup używanego auta z możliwością dostawy pozwala nam na odstąpienie od umowy przed upływem minimum 14-dniowego okresu (bywa on dłuższy od ustawowego terminu). Jest to związane z przyjętym modelem sprzedaży, w którym cały proces odbywa się elektronicznie, bez kontaktu ze sprzedawcą. Oferta takich firm jest dość duża, zwykle są to auta stosunkowo młode i w dobrym stanie technicznym, potwierdzonym certyfikatami.
Zakup używanego samochodu przez internet, podobnie zresztą jak w przypadku tradycyjnej transakcji, wymaga pewnego zaufania z obydwu stron. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych dostawców. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek problemów z zakupionym autem warto zacząć od próby polubownego załatwienia sprawy. Jeśli jednak to nie przyniesie rezultatu, nie trzeba obawiać się spraw w sądach. Istnieje wiele instytucji świadczących pomoc w tego typu sytuacjach. Na szczęście takie przypadki to tylko margines.
Tymczasem coraz liczniejsza grupa zadowolonych klientów, którzy kupili auto, nie ruszając się z domowego fotela, świadczy o tym, że rynek pojazdów używanych w naszym kraju cywilizuje się.