Koronawirus nie odpuszcza. Zamiast osobiście wiele formalności możemy wykonać zdalnie – przez internet lub telefonicznie. Tak jest bezpieczniej i sprawniej, szczególnie że w wielu urzędach załatwianie spraw jest teraz utrudnione z uwagi na wprowadzone procedury.
Szalejąca pandemia sprawia, że jesteśmy zachęcani, aby – o ile to możliwe – nie wychodzić z domu i niepotrzebnie się nie narażać. Dodatkowo z powodu zagrożenia epidemicznego urzędy i instytucje już dawno wprowadziły ułatwienia w zdalnym kontakcie z obywatelami i ograniczają możliwość wizyt.
W zdecydowanej większości przypadków będzie nam potrzebny profil zaufany. Gdy już go mamy, drzwi e-administracji publicznej stoją przed nami otworem. Mimo tego, że pandemia trwa od roku, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wiele formalności można załatwić przed komputerem.
Co więcej, ten katalog jest sukcesywnie rozszerzany. Niebawem bez wychodzenia z domu zarejestrujemy nawet samochód. Będzie to jednak dotyczyło tylko nowych pojazdów – autosalon w imieniu kupującego wystąpi o tablice, a po ich otrzymaniu będzie mógł podstawić auto pod dom klienta.
Również w przypadku poszukiwania używanego auta warto skorzystać ze zdalnego dostępu do danych w państwowych rejestrach. Rozmowę o samochodzie warto zacząć od prośby o dane, które pozwolą na jego prześwietlenie w serwisie www.historiapojazdu.gov.pl. Jeżeli sprzedający nie chce podać numeru rejestracyjnego, VIN-u i daty pierwszej rejestracji, lepiej od razu szukać innego pojazdu. Wskazane jest również ustalenie stanu polisy OC – do kiedy jest ona ważna i czy została w całości opłacona (część z tych danych można potwierdzić na stronie www.ufg.pl).
Zdalne oględziny pojazdu nie zawsze dają możliwość wychwycenia wszystkich jego mankamentów, a do tego wymagają pewnej wiedzy oraz doświadczenia. Można jednak skorzystać z usług firm, które oferują sprawdzenie pojazdu w naszym imieniu. Za kwotę rzędu 300-600 zł możemy liczyć nie tylko na kontrolę dokumentów, ale również ocenę stanu technicznego czy jazdę próbną. Gotowy raport wraz z dokumentacją zdjęciową otrzymuje się na e-mail. Na tej podstawie można podejmować decyzję o zakupie danego pojazdu bez osobistego oglądania go – firmy organizują również transport pojazdu.
W większości urzędów do korzystania z usług e-administracji potrzebny jest profil zaufany, który zastępuje nam dokument tożsamości i podpis. Na szczęście można go zdobyć bez wychodzenia z domu – jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej. W pozostałych przypadkach możemy założyć profil tymczasowy lub czeka nas wizyta w urzędzie.
Dla klientów: T-Mobile, PKO BP, Inteligo, ING, Santander, Bank Pekao, mBank, Envelo, Millennium, Alior Bank
Dla pozostałych osób:
Zdalne załatwianie spraw to już nie tylko dobry sposób na unikanie zakażenia, ale często również przymus, ponieważ wiele urzędów ogranicza osobiste składanie wniosków o wydanie dokumentów lub zgłoszenie sprzedaży pojazdu.
ZGŁOSZENIE ZAKUPU LUB SPRZEDAŻY POJAZDU
Od początku roku za brak zgłoszenia staroście zakupu pojazdu bądź jego sprzedaży grozi kara administracyjna do 1000 zł. Na szczęście formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu.
SPRAWY DOTYCZĄCE UBEZPIECZENIA POJAZDU
Zarówno sprawy związane z zakupem i sprzedażą auta, jak też zgłoszenie szkody można u każdego ubezpieczyciela załatwić zdalnie – zwykle do wypełnienia są formularze interaktywne, ewentualnie wzory do wydrukowania i przesłania pocztą elektroniczną. Oczywiście można również zdalnie kupić polisę OC lub AC.
ZAPŁACENIE PODATKÓW PCC-3, PIT (od sprzedaży pojazdu)
ZAPŁACENIE AKCYZY
Jeśli kupiliśmy samochód za granicą, trzeba opłacić akcyzę. W tym przypadku można to zrobić również bez wychodzenia z domu. Oto jak złożyć deklarację AKC-U.
REJESTRACJA POJAZDU ORAZ WYROBIENIE WTÓRNIKA DOKUMENTÓW
W tym przypadku każdy wydział komunikacji działa według własnych zasad, tylko nieliczne urzędy pozwalają załatwić sprawę zdalnie i otrzymać np. nowy dowód rejestracyjny bądź kartę pojazdu pocztą. Z tego powodu należy wejść na stronę danego wydziału komunikacji i sprawdzić procedurę. Przykładowo w Warszawie trzeba umówić się telefonicznie na wizytę w wydziale komunikacji. Dokumenty samochodu po złożeniu przechodzą 24-godzinną kwarantannę, kiedy nikt ich nie dotyka. Trzeciego dnia urzędnik dzwoni i zaprasza po odbiór tablic i dowodu rejestracyjnego.
Jednak bez względu na urząd można wniosek o wyrobienie dokumentów pojazdu wysłać poprzez „Mój GOV”, a nawet dołączyć skan wymaganych dokumentów oraz dowód opłaty i to wszystko podpisać profilem zaufanym, a w urzędzie pojawić się, aby np. pokwitować odbiór dokumentów.
SPRAWDZENIE SALDA PUNKTÓW KARNYCH
SPRAWDZENIE UBEZPIECZENIA
Na stronie www.ufg.pl można sprawdzić, czy dany pojazd ma aktualną polisę OC. Do tego wystarczy jego numer rejestracyjny lub VIN. Jeśli zarejestrujemy się w serwisie, możemy poznać dokładną historię szkód oraz zawartych polis. Może to być potrzebne w przypadku zawierania nowego ubezpieczenia online, kiedy ubezpieczyciel zadaje pytania o liczbę szkód (firmy weryfikują swoich klientów właśnie w bazie UFG). Tu warto zaznaczyć, że mijanie się z prawdą czy ukrywanie szkód może oznaczać konieczność dopłaty do polisy (w przypadku OC) lub jej anulowanie, jeśli zgłosimy się po odszkodowania w ramach AC.
WYROBIENIE PRAWA JAZDY PO JEGO ZGUBIENIU LUB KRADZIEŻY
W tym przypadku całą procedurę załatwia się zdalnie, a dokument można otrzymać bezpośrednio do domu, jeśli taka opcja zostanie zaznaczona przy składaniu wniosku internetowego. Usługę świadczy niestety niewiele urzędów, co więcej – szczegóły procedury między nimi mogą się różnić.
Nie tylko nowe, ale również używane pojazdy można kupić, korzystając z internetu lub telefonu. Wybrany pojazd zostanie dostarczony pod drzwi. Warto jednak wykazać się ostrożnością i wcześniej go sprawdzić.
Zaczynamy od znalezienia firmy oferującej dostawę auta pod dom. Można to zrobić, wpisując do przeglądarki Google frazę „używane auto online” czy „kup samochód online”. Można wytypować kilka interesujących nas modeli aut. W wynikach pojawią się firmy oferujące nowe i używane pojazdy. Warto przejrzeć kolejne podstrony z wyszukaniami.
Po wybraniu pojazdu warto sprawdzić jego historię, np. w darmowym rządowym serwisie historiapojazdu.gov.pl, lub zamówić płatny serwis w firmach oferujących tego typu usługi. Nawet skorzystanie z podstawowego narzędzia może pozwolić wychwycić auto, które ma skorygowany licznik przebiegu. Zanim zaczniemy rozmowę ze sprzedawcą, warto zdalnie sprawdzić przebieg oraz historię rejestracji pojazdu.
Po wstępnej selekcji i wyborze firmy oraz pojazdu należy skontaktować się ze sprzedającym i ustalić warunki transakcji. Warto zapytać, czy auto będzie miało certyfikat niezależnej instytucji (np. Dekra) i czy ewentualnie można je zwrócić.
Sprzedający zwykle wystawia fakturę pro forma. Po jej opłaceniu następuje dostawa pojazdu we wskazane miejsce. Na stronie www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki można sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana, ma siedzibę oraz numery rachunków rozliczeniowych i czy funkcjonuje jako czynny podatnik.
Pojazd powinien zostać dostarczony we wskazane miejsce zgodnie z ustaleniami ze sprzedającym. Jeżeli auto nie ma certyfikatów potwierdzających jego dobry stan techniczny czy bezwypadkowość, warto poprosić o dostawę do serwisu, który dokona oględzin pojazdu i potwierdzi, że zakup ma sens. Gdy sprzedający nie ma nic do ukrycia, nie powinno być to problemem.
Sieć komisów AAAAuto szybko zareagowała na doniesienia o rozprzestrzenianiu się koronawirusa i już w połowie marca 2020 r. zaczęła dezynfekować samochody, zobligowała sprzedawców do przestrzegania niezbędnych zasad higieny oraz ograniczyła możliwość przypadkowego kontaktu klientów w salonie. Odpowiedzią na pandemię jest też możliwość zakupu samochodu z dostawą pod dom.
Firma oferuje dostawę pojazdu do domu. Klienci mogą wybierać z około 1000 samochodów, które mają certyfikaty jakości oraz są objęte roczną gwarancją. Auto można zwrócić w ciągu 14 dni od jego dostarczenia pod dom. Zakupiony pojazd przed dostawą jest dezynfekowany.
Inicjatywa sprzedaży nowych lub używanych samochodów przez sieć może zapaść odgórnie, na poziomie centrali danej marki, albo tego typu działania mogą zostać podjęte przez poszczególnych przedsiębiorców. Proces zakupowy swoim klientom postanowił ułatwić m.in. działający w Warszawie i Krakowie multidealer Dynamica. Przejrzysta strona pozwala na szybkie znalezienie samochodów dostępnych od ręki i z dostawą do domu.