Dacia Duster, zaśnieżona droga, a do tego... 14-letni kierowca – brzmi jak gotowy przepis na wypadek. Do takiego zdarzenia doszło w niedzielę, 26 listopada na terenie Chochołowa.
Jazda w zimowych warunkach wymaga szczególnej ostrożności. Nie dość, że oznacza gorszą przyczepność, to jeszcze często jest ona mocno zróżnicowana. Dlatego przydaje się również duże doświadczenie.
Tego ostatniego z pewnością zabrakło 14-letniemu kierowcy Dacii Duster. Prowadzony przez niego samochód, notabene należący do jego ojca, najpierw zostaje nagrany przez kamerkę przejeżdżającego obok samochodu, gdy „kręci bączki” na parkingu.
Później po opuszczeniu go, Dacia wyprzedza auto, którym porusza się autor nagrania. Następnie znika za zakrętem i dachuje na kolejnym. Rumuński samochód ostatecznie ląduje na boku.
Nie dość że prowadzi go 14-latek, to razem z nim w aucie są pasażerowie w wieku od 14 do 16 lat. Tuż po wypadku zbiegają oni z miejsca zdarzenia, by... po chwili na nie wrócić.
Dachowanie ma miejsce w niedzielę 26 listopada po godzinie 18:00 na terenie Chochołowa, na drodze prowadzącej do Dzianisza. Jak donosi na łamach portalu goral.info.pl podkomisarz Dorota Garbacz – rzecznik KPP w Nowym Targu – badanie alkomatem wykazuje, że 14-letni kierowca spożył „minimalną dozwoloną ilość alkoholu”.
Z kolei jego pasażerowie mogą być pod wpływem alkoholu – poinformowały służby po przybyciu na miejsce wypadku. Dwóch z nich odnosi niewielkie obrażenia i trafia do szpitala na badania. Reszta zostaje przekazana rodzicom.
„Dokładne okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane w trakcie prowadzonego postępowania przez policjantów z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu, a następnie sprawa zostanie przekazana do sądu rodzinnego, który wobec nieletniego może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze” – mówi Garbacz.
„Środkami wychowawczymi jest upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym” – dodaje.
„Natomiast środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. Wyjaśniane też będą okoliczności dopuszczenia do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień” – kończy Garbacz.