Magazyn Auto
Serwis pod patronatem magazynu Motor
komis samochodowy SUV-y

Najpopularniejsze auta używane w Polsce w 2022 r. – SUV-y już na prowadzeniu!

Najpopularniejsze auta używane w Polsce w 2022 r. – SUV-y już na prowadzeniu!

To musiało się wreszcie wydarzyć – boom na crossovery i SUV-y na rynku aut nowych nie mógł nie przełożyć się w końcu na wtórny. I w 2022 roku to właśnie SUV-y stały się najchętniej kupowanymi samochodami używanymi, detronizując tym samym wieloletniego lidera – auta z nadwoziem kombi. A najwięksi przegrani to...

Preferencje zakupowe na rynku pierwotnym i wtórnym okazują się zbieżne. W przypadku nowych aut trwa boom na uterenowione modele, czyli crossovery i SUV-y. Podobnie sytuacja wygląda na rynku używanych samochodów. 

Z raportu serwisu autobaza.pl wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie nimi w naszym kraju wzrosło aż o 44%. W rezultacie SUV-y stały się najchętniej kupowanymi pojazdami z drugiej ręki.

Z raportu autobaza.pl wynika także, że jest to jedyny typ samochodów, który w ciągu ostatnich trzech lat wykładniczo zyskiwał na popularności. Choć praktyczne, wygodne i nieprzesadnie drogie, ginącym gatunkiem okazują się minivany.

Coraz trudniej jest też o auto miejskie. W Polsce ten segment od lat nie cieszył się popularnością, ale ekspansja małych crossoverów sprawi, że z czasem stanie się trudno także o importowane z Zachodu typowo miejskie auto. 

Najbardziej popularne typy nadwozia używanych aut w Polsce

najpopularniejsze auta używane segmenty wykres

Z raportu autobaza.pl wynika, że SUV-y stały się już najchętniej kupowanymi używanymi autami w Polsce. Udział tego typu pojazdów w rynku osiągnął niemal poziom 24%, co oznacza wzrost aż o 44% względem 2019 r.

Warto również zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu popularności SUV-ów. Wynika ona nie tylko z preferencji zakupowych klientów, ale także ze struktury rynku pierwotnego – ekspansja SUV-ów na dobre rozpoczęła się w latach 2006-2008, a z czasem liczba dostępnych modeli stale się powiększała. Obecnie trafiają one na rynek wtórny.

Czytaj także