Znany niemiecki tuner – firma ABT – przygotował limitowaną edycję topowego RS 3 Sportback, którego moc podniesiono z 400 do 500 KM.
Audi RS 3 to jeden z najostrzejszych i najdynamiczniejszych hot hatchy na rynku. Już standardowe auto imponuje parametrami i osiągami. Szczególnie godny uwagi jest tu 2,5-litrowy pięciocylindrowy silnik turbo rozwijający 400 KM i 500 Nm. Dzięki napędowi na cztery koła RS 3 „katapultuje się” od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,8 s, a prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Nie wszystkim jednak wystarczają takie osiągi.
Firma ABT, tuner znany przede wszystkim z modyfikacji samochodów koncernu Volkswagena, najpierw zaprezentował 460-konną odmianę RS 3, a teraz poszedł jeszcze o krok dalej i stworzył wersję RS3-R, limitowaną do 200 egzemplarzy.
Komputer sterujący jednostka napędową otrzymuje zmienione oprogramowanie, instalowany jest także nowy intercooler oraz sportowy układ wydechowy z czterema końcówkami o średnicy 9,5 cm każda. W efekcie silnik 2.5 TFSI rozwija 500 KM oraz 600 Nm. Jak przekłada się to na osiągi? Pierwszą „setkę” RS3-R osiąga w 3,3 s, czyli aż o pół sekundy szybciej niż model seryjny.
Za pośrednictwem aplikacji myABT app (dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym Apple'a oraz z Androidem) można podnieść prędkość maksymalną do 300 km/h, a także skorzystać z trzech trybów zmieniających charakterystykę reakcji silnika (Eco, Sport i Race). Ponadto da się w niej sprawdzić m.in. aktualną temperaturę powietrza w kolektorze dolotowym oraz płynu chłodzącego.
ABT proponuje do RS3-R zestaw sprężyn i stabilizatorów lub zawieszenie z regulacjami wysokości (obniżenie można zmieniać w zakresie od 20 do 40 mm), tłumienia i odbicia. Standardowe RS 3 ma 19-calowe felgi z oponami 265/30 z przodu i 245/35 z tyłu. ABT stosuje większe o cal kute obręcze i opony o rozmiarze 245/30 na obu osiach.
RS3-R wyróżnia się także wyglądem. Otrzymało wykonany z włókien węglowych pakiet stylizacyjny, na który składają się m.in. elementy zderzaków, nakładki na obudowy lusterek wstecznych oraz spojler na pokrywie bagażnika. Zmiany w kabinie są subtelne i obejmują m.in. wyszycie logotypów na siedzeniach, karbonowe nakładki obudowy foteli, emblematy na progach czy przycisk startera z podświetloną nazwą ABT.