Co oferuje najlepsza stacja ładowania aut na prąd i gdzie się znajduje? Odpowiedź na to pytanie ogłosiła firma Insight Research w tegorocznej edycji swojego plebiscytu na „Najlepszy hub dla samochodów elektrycznych na świecie”.
Bez dwóch zdań ładowanie samochodu jest procesem znacznie bardziej długotrwałym niż tankowanie. O ile uzupełnienie benzyny czy oleju napędowego w baku przeciętnego auta osobowego trwa około 1 minuty, o tyle w przypadku elektryka średnio zajmuje 30-45 minut.
W szczegółach nie jest to oczywiście takie proste, ponieważ mamy tutaj zmienne, jak moc ładowarki oraz moc, jaką może przyjąć bateria danego auta. Najlepiej, aby były one spójne. Jeśli nie są, szybkość ładowania determinuje słabsze „ogniwo”.
Celem ankiety zorganizowanej przez firmę Insight Research było wyłonienie najlepszych hubów ładowania 2024 roku. Zgodnie z przewidywaniami wśród nominowanych znalazły się stacje oferujące kompleksowe usługi. Czyli nie tylko uzupełnianie prądu w baterii, ale również np. możliwość zrobienia zakupów czy skorzystania z restauracji.
Do konkursu wybrano 24 stacje z całego świata, spośród których wyłoniono finałową dziesiątkę. Znalazły się w niej huby z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chin, Niemiec oraz Szwecji. Następnie, na podstawie 2300 głosów ogłoszono zwycięzcę.
Na trzecim miejscu znalazła się stacja ładowania z Niemiec, na drugim ze Szwecji, a na pierwszym – z Norwegii. Nazywa się Able Mandal i znajduje się w pobliżu autostrady nieopodal miasta Mandal. Ma łączną powierzchnię 10 500 m2.
Co oferuje „Najlepszy hub dla samochodów elektrycznych na świecie”? Przede wszystkim oddzielne ładowanie dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Poza tym zapewnia energię z odnawialnych źródeł, toalety czy ochronę w postaci dachu.
Ale to nie wszystko. W Able Mandal znajdziemy również plac zabaw dla dzieci, strefy wypoczynku czy myjnię samochodową. Będziemy mogli skorzystać również z bezpłatnego Wi-Fi oraz z różnych restauracji, w tym z McDonald'sa.
Łącznie Able Mandal zapewnia 16 ładowarek prądu stałego (DC) o maksymalnej mocy 200 kW. Z kolei liczba punktów ładowania prądem zmiennym (AC) wynosi aż 30.
W niedalekiej przyszłości słupków DC ma być o 8 więcej. W planach są również instalacja paneli słonecznych oraz magazynów energii o dużej pojemności.
Na stacji Able Mandal przeciętny czas ładowania waha się od 24 do 28 minut. Średnia liczba ładowań w okresie kwiecień-grudzień 2023 roku wyniosła 1631 miesięcznie. Z kolei bezawaryjność ładowarek oceniana jest na 96,4% ich czasu pracy.
Klienci mają do dyspozycji różne metody płatności za ładowanie – poprzez karty RFID, aplikacje mobilne oraz karty płatnicze. W drodze jest także wdrożenie płatności za pomocą NFC.