Samochód osobowy można czasowo wycofać z ruchu nawet na 12 miesięcy. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób możesz z tego skorzystać oraz czy trzeba wtedy płacić za ubezpieczenie OC.
Do końca stycznia 2022 r. z ruchu można było wycofać jedynie: ciągnik samochodowy, pojazd specjalny, autobus lub przyczepę/samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg (pozycja „F.2” w dowodzie rejestracyjnym).
Te mogły być „wyrejestrowane” od 2 do 24 miesięcy. Okres ten można przedłużyć, ale łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekroczyć 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o czasowym wycofaniu z ruchu.
Równocześnie właściciele aut osobowych, którzy korzystali z nich sezonowo, np. kabrioletów albo kamperów, czy też sporadycznie wyjeżdżali na drogę, już od dłuższego czasu oczekiwali podobnych udogodnień w prawie, które umożliwią zawieszenie opłacania OC.
I w końcu stało się. Od 31 stycznia 2022 r. rozszerzony został katalog pojazdów tymczasowo wycofywanych z ruchu. Niestety, objął on samochody osobowe, ale tylko w związku z koniecznością wykonania napraw wynikających z „uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji w przypadku wystąpienia szkody istotnej”. Samochód może być wyrejestrowany na okres od 3 do 12 miesięcy, bez możliwości przedłużenia tego czasu i nie częściej niż co 3 lata (liczone od ostatniej decyzji o czasowym wycofaniu z ruchu). Warunkiem ponownego dopuszczenia do ruchu jest wykonanie dodatkowego badania technicznego.
Z zapisów kodeksu ruchu jasno więc wynika, że nie ma możliwości wyrejestrowania auta, z którego korzystamy okazjonalnie, chyba że zostanie ono poważnie uszkodzone.
Pozostaje jeszcze dość istotna kwestia – a mianowicie sprawy finansowe. Tymczasowe wycofanie auta to wydatek minimum 80 zł, a następnie należy wykonać przegląd techniczny w SKP. Należy jednak pamiętać o obowiązku płacenia OC. Za jego brak grozi kara, która w 2022 r. wynosi dla auta osobowego nawet 6020 zł. Jeśli jednak zostanie wydana decyzja o wycofaniu, można ubiegać się o obniżkę ceny polisy, ta powinna być tańsza o minimum 95 proc.
Z wyłączenia z ruchu można skorzystać, pod warunkiem że samochód osobowy jest w trakcie naprawiania po szkodzie istotnej lub w przypadku konieczności naprawy istotnych elementów konstrukcyjnych.
Auto może być wycofane od 3 do 12 miesięcy. Okres ten nie może zostać przedłużony, a kolejne wycofanie pojazdu z ruchu może nastąpić po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania z ruchu określony w ostatniej decyzji.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC można przestać płacić tylko w przypadku:
W tym ostatnim przypadku mamy obowiązek opłacić polisę, jeśli autem wyjeżdżamy na drogę.
Wielu kierowców liczyło, że nowe przepisy pozwolą nie płacić za OC za pojazd, który stoi w garażu i pokrywa się warstwą kurzu, aby za kilka czy kilkanaście lat stać się klasykiem. Nic z tego, polisę trzeba opłacić, ale za to mamy zapewnioną ochronę, ponieważ nawet podczas postoju auto może spowodować szkodę, np. pożar.