Magazyn Auto
Serwis pod patronatem magazynu Motor
przejazd rowerowy na nim rowerzysta i samochody

Rowerzysta zbliżający się do przejazdu nie ma już pierwszeństwa przed samochodem

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Rowerzysta zbliżający się do przejazdu nie ma już pierwszeństwa przed samochodem

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Drobna zmiana przepisów wprowadziła zamieszanie w zasadach pierwszeństwa rowerzystów. Wyjaśniamy, kto i w jakiej sytuacji na drodze jest uprzywilejowany.

Choć resort transportu twierdzi, że użytkownicy jednośladów nie mieli i nie mają pierwszeństwa podczas wjeżdżania na przejazd rowerowy, to fakty mówią co innego.

Z rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych zniknął zapis, według którego „kierujący pojazdem zbliżający się do przejazdu rowerowego jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzystów znajdujących się na przejeździe lub na niego wjeżdżających”. Nowelizacja paragrafu 47 ust. 4 tego rozporządzenia spowodowała zabranie przywileju rowerzystom.

To jednak nie oznacza, że cyklista musi zawsze przepuszczać samochód. Oto aktualne zasady dotyczące pierwszeństwa przejazdu.

Czy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe, czy także zanim na niego wjedzie?

Według kodeksu ruchu kierowca pojazdu zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem znajdującemu się na przejeździe. Zapisu o przepuszczaniu cyklisty, zanim ten wjedzie na przejazd już nie ma, a więc nie ma takiego obowiązku. 

Czy skręcając w drogę poprzeczną, należy przepuścić rowerzystę?

Auto_skręca_w_drogę_poprzeczną_rowerzysta_wjeżdża_przed_auto

Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi pamiętać, że ma obowiązek przepuścić rowerzystę, który przecina drogę, w którą wjeżdża auto. Co ważne, nie musi on korzystać z przejazdu, a nawet jezdni – może poruszać się po chodniku lub innej części drogi. O ile zauważenie pieszego nie jest trudne, to trzeba pamiętać, że rowerzyści poruszają się dość szybko i można ich nie zauważyć. W przypadku zderzenia z cyklistą winnym będzie kierowca.

Czy kierowca może przeciąć pas ruchu dla rowerów?

auto_skręca_przez_pas_rowerowy

Jest to oczywiście dopuszczalne, ale należy pamiętać, że przecinając wyznaczony na jezdni pas rowerowy lub skręcając w prawo, należy przepuścić rowerzystę, który porusza się przy krawędzi jezdni. Analogiczna sytuacja ma miejsce podczas opuszczania parkingu, również w tym przypadku kierowca musi przepuścić rowerzystów poruszających się po jezdni.

Koniec drogi rowerowej – kto ma pierwszeństwo?

rowerzysta_wjazd_przed_auto_na_jezdnię

Niestety rowerzyści zapominają, że są „niechronionymi użytkownikami dróg” i wjeżdżają wprost przed nadjeżdżające auta, wymuszając przy tym pierwszeństwo. Jeśli „droga rowerowa” kończy się i prowadzi na jezdnię, to jadący jednośladem jest włączającym się do ruchu – musi się zatrzymać i przepuścić auta poruszające się po jezdni, na którą chce wjechać. Kierowcy samochodów powinni jednak w takich miejscach szczególnie uważać i przygotować się na awaryjne hamowanie przed rozpędzonym rowerzystą, wymuszającym pierwszeństwo.

Czytaj także