Rimac Nevera R – chorwacki elektryczny hipersamochód – ustanowił 24 rekordy prędkości. W tym najlepszy czas spektakularnej próby 0-400-0 km/h.
Dla wielu osób samochody elektryczne to zło wcielone, a już sportowe samochody elektryczne nie powinny w ogóle istnieć – są bowiem wyprane z emocji (tak mówią raczej Ci, którym nie dane było jeździć naprawdę dynamicznym elektrykiem) i przede wszystkim "nie ryczą".
Dla takich antyfanów aut na prąd, to, co zrobił właśnie Rimac Nevera R nie będzie najpewniej niczym ciekawym ani tym bardziej godnym podziwu, ale wielu fanów motoryzacji jako takiej, bez względu na jej "zabarwienie", zapewne przetrze oczy ze zdumienia. Bo jest się czym fascynować.
Rimac Nevera R to zmodyfikowana wersja standardowej Nevery. Auto powstanie tylko w 40 egzemplarzach, a cena to minimum 2,3 mln euro (ok. 9,8 mln zł). Nevera R dysponuje mocą 2107 KM (tak, dwóch tysięcy stu siedmiu!) generowaną przez cztery oddzielne silniki.
Już 1914-konna wersja standardowa popisała się w 2023 r. na torze w Papenburgu w Niemczech (Automotive Testing Papenburg) ustanowieniem 23 rekordów w osiągach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Teraz Rimac przywiózł na ten sam obiekt właśnie odmianę R, która okazała się jeszcze lepsza w próbach przyspieszenia, stając się najszybciej rozpędzającym się samochodem produkcyjnym, bez względu na rodzaj zastosowanego napędu.
Ekipa Rimaca jest szczególnie dumna z ustanowienia nowego rekordu w próbie sprintu od 0 do 400 km/h i hamowania do zatrzymania. Rimacovi Neverze R zajęło to 25,79 s – to 4,14 s szybciej niż wykonała to zwykła Nevera i o 2,04 s szybciej niż dzierżący dotąd tytuł rekordzisty Koenigsegg Jesko Absolut (czas: 27,83 s).
Warto przy tym zauważyć, że podczas testów Nevera R uzyskała lepszy wynik w rozpędzaniu się od 0 do 100 km/h niż wynika to z danych fabrycznych (1,72 do 1,81 s). W próbie prędkości maksymalnej Nevera R uzyskała z kolei 431,45 km/h (rekord dla aut elektrycznych). Pomiary osiągów odbywały się przy wsparciu inżynierów z firmy Dewesoft.
Poniżej prezentujemy listę wyników Nevery R wraz z różnicą czasu w stosunku do standardowej Nevery.