Od poduszki podróżnej przez materac do auta i namiot dachowy po profesjonalne narzędzie warsztatowe. Co to wszystko ma ze sobą wspólnego? Sprężone powietrze wewnątrz i wyjątkową łatwość w obsłudze.
Można podejść do tego tematu z przymrużeniem oka, ale niektóre zastosowania nadmuchiwanych akcesoriów są zupełnie poważne. I co ciekawe, często dopiero zyskują popularność.
Zacznijmy od tych mniej poważnych, ale i tak dość przydatnych, zwłaszcza w trakcie dłuższych podróży. Chodzi o wszelkie poduszki, podkładki czy materace, dzięki którym w trakcie jazdy lub na postoju pasażerowie mogą się w miarę wygodnie zdrzemnąć, a podróż nie musi oznaczać np. bólu pleców. Dużą zaletą są też małe wymiary po spuszczeniu powietrza.
Pneumatyczne akcesoria to także trend widoczny w caravaningu. Pojawia się coraz więcej przedsionków do przyczep i kamperów, namiotów dachowych, a nawet rozsuwanych poszerzeń wnętrza opartych o nadmuchiwane elementy. To przyspiesza ich rozkładanie, są też lżejsze od produktów opartych na stalowym stelażu.
Nadmuchiwane akcesoria wykorzystywane są też profesjonalnie. Dobrym przykładem są tu „podnośniki-bałwanki” – szybkie i łatwe w obsłudze, ale kupić możemy też nadmuchiwane komory lakiernicze z całym potrzebnym wyposażeniem.
Poniżej – przegląd dmuchanych akcesoriów, które mogą przydać się w samochodzie, na biwaku czy przy naprawach auta.
Ten sprytny wynalazek to nadmuchiwany, wielofunkcyjny, przenośny bagażnik, który pasuje do większości samochodów. Można go zamontować i zdjąć w ciągu kilku minut. Jego głównym przeznaczeniem jest przewóz sprzętu pływającego, jednak bagażnik można też wykorzystać do przewozu należących do tego samego systemu miękkich boxów dachowych.
Aby można było odpowiednio zabezpieczyć ładunek, każdy zestaw belek wyposażono w pięć metalowych punktów kotwiczenia w kształcie litery „D”. W komplecie znajdują się zestaw dwóch pasów o długości trzech metrów, pompka i torba podróżna ze sznurkiem.
Czy to odpoczynek w trakcie dłuższej podróży, czy biwakowanie w zwykłym aucie – wygodne miejsce do spania to podstawa. Dostępne są różne materace dopasowane do wnętrz (przy zakupie trzeba więc zwrócić uwagę na dostępne wymiary), także takie pasujące do przestrzeni między siedzeniami lub dające się rozłożyć na fotelach w poprzek kabiny auta dostawczego.
Dla pasażera auta, ale też np. pociągu, taki gadżet może być nieocenioną pomocą. Zapewnia w miarę stabilne podparcie głowy. Jest łatwy do schowania, gdy go nie używamy.
Choć fotele aut stają się coraz bardziej ergonomiczne, ciągle mogą nie podpierać ciała w sposób odpowiedni dla każdego. Jeśli mamy tego typu problem, nieduża nadmuchiwana poduszka pod plecy daje dużą ulgę.
Miejsca w kamperze nigdy nie jest za dużo, a rozsuwane poszerzenia spotykane były w modelach największych z górnej półki. Coraz częściej wysuwane moduły pojawiają się jednak w mniejszych kamperach, widać też modę na to, by odbywało się to z wykorzystywaniem pneumatycznych, a nie sztywnych komór. Ma to poprawić m.in. izolację termiczną.
Namioty dachowe przybierają rozmaite formy. Ewidentnie przybywa też produktów, w których strukturę nośną zapewniają pompowane tuby. Zalet jest sporo: są produkty tego typu, które ważą poniżej 50 kg, więc nie ma problemów, by je zamontować na dachu dowolnego auta. Rozkładanie to też bajka – wystarczy podłączyć pompkę do jednego zaworu i cały domek uzyskuje wymagany kształt w około 30 sekund. Także wymiary, zwłaszcza wysokość, wyróżniają się zwykle ponad normę. To wszystko ma jednak swoją wymierną cenę: takie namioty są po prostu drogie.
Stelaż tego typu namiotów stanowi tuba powietrzna (lub kilka), co znacznie skraca czas rozkładania i zmniejsza wymagany do tego wysiłek. W wielu rozwiązaniach pompowanie całej struktury możliwe jest poprzez jeden zawór – nie trzeba przepinać kompresora w czasie całej procedury. Niektóre firmy oferują dodatkowe tuby, które mogą jeszcze bardziej usztywnić konstrukcję.
Większość przedsionków ma złącza pozwalające przyłączyć je zarówno do przyczep kempingowych, jak i kamperów. Niektóre przedsionki mogą być użytkowane niezależnie, jako podręczny schowek np. na krzesła, stoliki i inny podobny sprzęt kempingowy.
Obok wielu lekkich namiotów mogących służących jako garaż, których struktura nośna składa się ze szkieletu z metalowych rurek, są także produkty utrzymujące kształt poprzez nadmuchiwane komory. Te do zastosowań profesjonalnych mają odpowiedni system wentylacji i ochrony przed zapyleniem wnętrza.
Podnośniki tego typu często nazywane są właśnie „bałwankami” – z racji kształtu w pozycji podniesionej. Są o wiele szybsze i wygodniejsze w użyciu od hydraulicznej „żaby” – wystarczy podłączyć przewód ze sprężonym powietrzem. Wbrew pozorom możliwości takich podnośników są spore, z łatwością radzą sobie z autami dostawczymi. Wewnętrzne usztywnienia teleskopowe sprawiają, że auto podparte jest stabilnie. Ważne jest, aby urządzenie zapewniało szczelność struktury.
Różnorodność pneumatycznych akcesoriów jest olbrzymia – od profesjonalnego sprzętu warsztatowego przez zaawansowane wyposażenie kamperów po tanie gadżety przydatne w trakcie codziennego użytkowania auta.