Tak zwane „niebieskie miejsce parkingowe” jest przeznaczone przede wszystkim dla osób o znacznym ograniczeniu ruchowym. Ale nie każdy sprawny właściciel samochodu to rozumie. Co ciekawe, najczęściej jest nim kierowca Mercedesa – wynika ze statystyk z kraju, którego kierowcy słyną ze swojego luźnego podejścia do przepisów ruchu drogowego.
Bez dwóch zdań – niebieska koperta stanowi niestety „łakomy kąsek” dla pełnosprawnych kierowców. W końcu jest szersza i dłuższa, a co za tym idzie – wygodniejsza niż inne miejsca parkingowe. Na dodatek znajduje się praktycznie przy samym wejściu do sklepu, urzędu lub centrum handlowego.
Często też pozostaje wolna, co może kusić do skorzystania z niej, gdy ciężko o standardowe miejsce parkingowe. Niektórzy kierowcy wychodzą ponadto z założenia, że jeśli zatrzymają się na niej na chwilę, to przecież nic złego się nie stanie.
To jednak nieprawda, ponieważ tego typu praktyki (pomijając już aspekt moralny takiego postępowania) są coraz surowiej karane i obecnie mandat za takie wykroczenie wynosi przynajmniej 800 zł i 5 punktów karnych.
Właściciele których samochodów najchętniej nielegalnie parkują na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami? Takie zestawienie przygotował moskiewski Departament Transportu. Wynika z niego, że w 2023 roku najczęściej były to modele Mercedesa i BMW – odpowiednio, 1150 i 1137 razy.
Znacznie rzadziej zasady dotyczące niebieskiej koperty ignorowali kierowcy innych marek premium i luksusowych. W przypadku Porsche odnotowano 148 takich przypadków, z kolei kierowcy Jaguarów 57 razy nielegalnie zajmowali miejsca dla niepełnosprawnych, a Cadillaców – 38 razy.
Kolejne pozycje zajęły: Tesla (20), Bentley (8), Maserati (6) oraz Lamborghini i Maybach (po 1). Jak informuje Departament Transportu, w Moskwie co najmniej 10% miejsc parkingowych jest przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Inne ciekawe statystyki z moskiewskich dróg – od stycznia do listopada 2023 roku odholowano 52 tys. nielegalnie zaparkowanych aut. Najczęściej były to drogie modele zagranicznych marek. Ich właściciele zostawiali swoje samochody m.in. na chodnikach, przejściach dla pieszych, pod znakami zakazu i właśnie na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami.
Zasady korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnościami w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych. Zgodnie z nim powinno ono być odpowiednio oznakowane (znaki pionowe i poziome) oraz mieć co najmniej 3,6 m szerokości i 5 m długości.
W przypadku, gdy znajduje się wzdłuż jezdni, powinno mieć taką samą szerokość jak pozostałe, ale co najmniej 6 m długości. Poza tym miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych musi być nie dalej niż 5 m od okien budynku.
Kto może skorzystać z takiego miejsca? Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności oraz inne wskazania, zgodnie z którymi kwalifikują się do wydania kary parkingowej. Są to choroby narządu wzroku, upośledzenie narządu ruchu, choroby neurologiczne oraz układu oddechowego i krążenia.