Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy samochód zarejestrowany w Polsce (z wyłączeniem pojazdów historycznych) musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. O ile właściciele pojazdów zazwyczaj dbają o przedłużanie polisy, o tyle wątpliwości co do OC mogą pojawić się przy zakupie używanego pojazdu. Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu i o czym trzeba przy tym pamiętać?
Osoby kupujące używane auto powinny mieć świadomość, że poprzedni właściciel samochodu musi im przekazać polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i – o ile została wydana – kartą pojazdu. Niektórzy sprzedający mogą jednak okazać się nieuczciwi, dlatego ważność ubezpieczenia dla konkretnego auta warto sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli bowiem okaże się, że właściciel nie ma wykupionej polisy OC, będzie musiał to zrobić najpóźniej w dniu podpisania umowy – dzięki temu kupujący jest zabezpieczony.
Jak jednak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Po pierwsze, potrzebna jest tylko jedna z dwóch informacji – czyli numer rejestracyjny auta lub VIN. Posiadanie takich danych wystarczy, by sprawdzić ważność polisy OC dla danego pojazdu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie internetowej UFG należy wybrać zakładkę „Baza OC i AC”, a następnie opcję „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”.
Dobra wiadomość jest też taka, że przy sprawdzaniu polisy OC danego pojazdu na stronie UFG użytkownik może nie tylko potwierdzić, czy samochód jest ubezpieczony, ale też sprawdzić, do kiedy ważne jest ubezpieczenie. To również istotna informacja.
Warto jednak wspomnieć, że osoby, które nabywają używane auto, mogą też sprawdzić ubezpieczenie samochodu w bazie CEPiK. W tym przypadku konieczny jest jednak zarówno numer rejestracyjny, numer VIN, jak i data pierwszej rejestracji pojazdu, przez co weryfikacja może być nieco utrudniona, jeśli sprzedający nie chce podać wszystkich danych.
Należy też jeszcze raz podkreślić, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić polisę OC. Przy wyborze ubezpieczenia samochodu warto kierować się nie tylko wysokością składki, ale też – dodatkowymi funkcjonalnościami i zakresem samego ubezpieczenia. Na przykład osoby kupujące ubezpieczenie za pośrednictwem PKO BP mogą do swojej polisy dokupić ubezpieczenie NNW i Auto Assistance w różnych wariantach do wyboru. Oprócz tego mają szansę też skorzystać z opcji rozłożenia składki na raty, ochrony zniżek czy zgłoszenia szyby do wymiany lub naprawy. Dzięki temu realna korzyść z posiadania ubezpieczenia jest jeszcze większa.