Magazyn Auto
Serwis pod patronatem magazynu Motor
Renault Espace przód w ruchu

Nowe Renault Espace – zmiana formuły | PIERWSZA JAZDA

Nowe Renault Espace – zmiana formuły | PIERWSZA JAZDA

Francuzi definitywnie zrywają z formułą minivana – kolejna generacja Renault Espace stała się rodzinnym SUV-em, w dwóch wersjach „pojemności” kabiny do wyboru. W rodzajach napędu wyboru już jednak nie ma, jest tylko jeden. 

  • Nowe Renault Espace to teraz SUV klasy średniej w wersji 5- lub 7-osobowej 
  • pod maską – oszczędny 200-konny napęd hybrydowy

To w jakimś sensie koniec pewnej epoki. Legendarny minivan Renault ostatecznie przekształcił się w SUV-a. Espace to teraz model klasy średniej, który jest powiększoną wersją ciepło przyjętego Australa. To analogiczna sytuacja jak w przypadku VW Tiguana i jego 7-miejscowej odmiany Allspace.

Jakie jest nowe Espace? Przede wszystkim dopracowane. Zarówno pod względem wykończenia, jak i wykorzystania przestrzeni.

Renault Espace deska rozdzielcza
Kokpit identyczny jak w Australu, ale to tylko zaleta, bo jest przemyślany i świetnie wykończony. Sporo miejsca, komfortowe fotele, dobre nagłośnienie.
RENAULT
Renault Espace multimedlia ekran centralny
Mocny punkt renault Espace to multimedia (z ekranem w orientacji pionowej) oparte o system Google. Jego atuty to płynne działanie i łatwa obsługa. 
RENAULT

W wersji 7-osobowej nie jest może specjalnie łaskawe dla pasażerów 3. rzędu, ale na krótkich dystansach zapewni dzieciom wystarczający komfort. Dorośli powinni jednak unikać zajmowania tych miejsc, zwłaszcza na dłużej. Będą za to zachwyceni przestronnością w drugim rzędzie i rozświetleniem kabiny za sprawą ogromnego panoramicznego dachu. 

Renault Espace drugi rząd siedzeń
W drugim rzędzie panuje imponująca przestronność...
RENAULT
Renault Espace fotele w bagażniku
 ...czego nie można już powiedzieć o dwóch dodatkowych miejscach w bagażniku.
RENAULT

Dużym plusem oferty Renault jest możliwość wyboru wersji 5- lub 7-osobowej. W przypadku tej pierwszej otrzymamy wygodnego SUV-a z gigantycznym bagażnikiem.

Renault Espace bagażnik
W wersji 7-osobowej bagażnik ma 477-1714 l pojemności. W odmianie dla pięciu osób liczy aż 581-777 l (w zależności od ustawienia przesuwanej kanapy), a maksymalnie aż 1818 l.
RENAULT

Wyboru nie ma za to w kwestii silnika i napędu. Espace oferowane jest tylko w wersji przednionapędowej – klienci Renault w większości nie są zainteresowani napędem 4x4.

Docenią za to niskie zużycie paliwa jedynej dostępnej w gamie wersji, czyli hybrydy (silnik 1.2 turbo 130 KM i dwie jednostki elektryczne o mocy 50 i 25 KM).

 Dane techniczne Renault Espace
Silnik  benz. + 2 x elektr.
Pojemność skokowa 1199 cm3
Układ cylindrów/zawory R3/12
Moc maksymalna 200 KM
Maks. moment obrotowy b.d.
Osiągi
Prędkość maksymalna 175 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,8 s
Średnie zużycie paliwa 4,7 l/100 km
CENA nieustalona

Podczas pierwszych jazd bez problemu uzyskaliśmy średnie spalanie poniżej 6 l/100 km. Praca napędu jest płynna, ale dynamika pozostawia niedosyt, zwłaszcza przy prędkościach autostradowych.

Renault Espace tył i bok w ruchu
Renault Espace to teraz rodzinny SUV, a nie minivan. W gamie wersje 5- i 7-osobowe, a pod maską nowy hybrydowy napęd Renault o mocy 200 KM.
Renault

Renault Espace – naszym zdaniem

Nowy hybrydowy napęd Renault robi dobre wrażenie. Może nie imponuje dynamiką, ale za to wyjątkowo oszczędnie obchodzi się z paliwem.

ocena 4/5

Można rozpaczać po zmianie formuły Espace, ale tak zadecydował rynek. SUV-owi Renault nie brak atutów, ale lepiej nie traktować go jako pełnoprawnego 7-osobowego auta.

Wojtek Jurko, „Motor”

Czytaj także