Z jakich powodów kierowcy najczęściej muszą się pożegnać z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów? Przyglądamy się policyjnym statystykom, przypominamy także najważniejsze przepisy związane z okolicznościami, w jakich prawo jazdy można stracić.
W zeszłym roku policjanci zatrzymali aż 75 570 praw jazdy oraz pozwoleń do kierowania pojazdami. Główną przyczyną zabrania dokumentu na drodze jest jazda po alkoholu – ponad 46 tysięcy przypadków (przyczyny zabrania prawa jazdy nie sumują się – jeden dokument może być odebrany nawet z kilku powodów, np. zbyt szybka jazda i alkohol).
Kolejne miejsce zajmuje przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym – 25 593 sztuk zabranych praw jazdy. Podium zamyka przekroczenie limitu punktów karnych – wystawiono 7090 wniosków o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy oraz 2478 wniosków o cofnięcie uprawnień kierowcy (w przypadku przekroczenia limitu 20 punktów karnych przez „młodych” kierowców).
Zatrzymanie prawa jazdy może wynikać również z podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, za które można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, na przykład agresywnego sposobu prowadzenia samochodu. W takich sytuacjach policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy na podstawie pokwitowania, co oznacza, że osoba ta nie może prowadzić samochodu.
Warto zaznaczyć, że istnieje różnica między zatrzymaniem prawa jazdy, cofnięciem uprawnień do prowadzenia pojazdów a sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.
Nie tylko jazda po przekroczeniu limitu alkoholu czy obecności narkotyków, ale również poddanie się badaniu krwi (dobrowolne lub przymusowe) oznacza, że policjant musi zatrzymać dokument.
Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjant obligatoryjnie zabierze prawo jazdy na 3 miesiące. Osoby, które poruszają się autem, mimo że ich prawo jazdy zostało im zatrzymane, np. za zbyt szybką jazdę w obszarze zabudowanym, dostają kolejny trzymiesięczny zakaz prowadzenia auta, a jeśli znów wsiądą za kierownicę, bezpowrotnie tracą uprawnienia (cofnięcie uprawnień).
W przypadku przekroczenia limitu 24 punktów przez kierowcę ze stażem dłuższym niż rok (w ubiegłym roku dotyczyło to 7090 osób) policja przekazuje stosowną informację do starosty. Ten wysyła kierowcy skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (ze wskazaniem terminu, do kiedy trzeba go zdać). To taki sam egzamin (teoretyczny i praktyczny), jaki przechodzą kandydaci na kierowców.
Zakaz prowadzenia pojazdu orzekany jest przez sąd nie tylko w sytuacji, gdy kierowca prowadził pod wpływem alkoholu bądź narkotyków, ale również gdy dopuścił się innego wykroczenia, które stworzyło zagrożenie dla bezpieczeństwa, np. jechał zbyt brawurowo, szybko czy spowodował kolizję drogową. Zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany fakultatywnie, zwykle za wykroczenia, za które grozi od 6 miesięcy do 3 lat odebrania uprawnień, lub obligatoryjnie, jeśli doszło do przestępstwa, za co traci się uprawnienia od roku do 10 lat, a nawet dożywotnio (spowodowanie wypadku śmiertelnego po alkoholu).
Po zatrzymaniu prawa jazdy (obecnie jest ono zatrzymywane wirtualnie) trzeba koniecznie złożyć wniosek o jego zwrot. Jeśli tego nie zrobimy, prawo jazdy w systemie CEPiK będzie figurowało jako „zatrzymane”, mimo że okres kary już się zakończył. To z kolei oznacza, że kontrola policyjna wiążąca się ze sprawdzeniem naszych uprawnień sprawi, że przed sądem będziemy odpowiadać za jazdę bez uprawnień, za co grozi grzywna do 30 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów nawet przez 3 lata. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów został wydany na okres do 1 roku, również wystarczy złożyć wniosek.
Przyczyny utraty prawa są zwykle związane z jazdą po alkoholu oraz przekroczeniami prędkości. Konsekwencje obejmują zakazy prowadzenia pojazdów, grzywny, kary więzienia, a nawet trwałą utratę prawa jazdy. W przypadku zatrzymania prawa jazdy ważne jest, aby złożyć wniosek o jego zwrot, żeby w przyszłości uniknąć problemów związanych z jazdą bez uprawnień.