Magazyn Auto
Serwis pod patronatem magazynu Motor
Najlepsze Auta Roku Zagłosuj
opony samochodowe

Opony zimowe czy całoroczne? Wady i zalety

archiwum

Opony zimowe czy całoroczne? Wady i zalety

Opony w samochodzie to niezwykle ważny element, który realnie wpływa na bezpieczeństwo kierowcy, jak i pasażerów. W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się opony całoroczne.

Producenci skupiają się na tworzeniu coraz lepszych opon, bardziej zoptymalizowanych pod wszystkie warunki pogodowe. Jest to podyktowane głównie tym, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Śniegu możemy spodziewać się zarówno w grudniu, jak i w kwietniu. Ponadto częściej pada deszcz, a śnieg leży znacznie krócej, przez co na drogach jest mokro.

Są jednak takie warunki, kiedy to opony sezonowe mają znaczną przewagę nad oponami całorocznymi. Sprawdź wady i zalety obydwu rozwiązań!

Opony zimowe — przewaga nad całorocznymi

Dwa komplety opon, czyli opony zimowe i opony letnie to nadal ogromna przewaga nad jednym kompletem, czyli oponami całorocznymi. Zimowe opony są przystosowane stricte pod powierzchnie zimową porą, kiedy to leży na nich śnieg, jest ślisko, ale również mokro. Opony zimowe mają większy bieżnik, przez co doskonale wgryzają się w leżący na asfalcie śnieg. W przypadku opon zimowych stosowanych w odpowiednich warunkach, mamy znacznie krótszą drogę hamowania. Samochód na oponach zimowych jest w stanie wyjechać w trudnym terenie także wtedy, kiedy jest ślisko i mokro.

Opony zimowe mogą być zakładane już w momencie, kiedy średnie dzienne temperatury spadają do 7 stopni Celsjusza. Jeśli nie jesteś w stanie odróżnić produktów, oznaczenia opon zimowych to płatki śniegu, które są dość dobrze widoczne. Rozmiar opony dobierany jest ściśle do felgi.

W przypadku opon letnich możemy mówić o rewelacyjnych osiągach, kiedy jest bardzo ciepło. Opona letnia wręcz przykleja się do nagrzanej nawierzchni i rewelacyjnie utrzymuje się na niej podczas ostrych zakrętów.

Opony zimowe osobowe w sklepie intercars.pl to jeden z lepszych wyborów!

Jakie są zalety opon całorocznych?

Nie chcesz zdecydować się na opony zimowe i letnie? Nie przekonują Cię testy opon zimowych? Albo po prostu nie wiesz, które opony zimowe wybrać i nie masz odpowiednich funduszy na dwa komplety? W takiej sytuacji najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć, to całoroczne opony premium.

Nie musisz dokonywać wymiany opon z każdą zmianą sezonu. Na oponach całorocznych możesz jeździć przez 12 miesięcy w roku. Obecnie opony całoroczne są znacznie lepiej zoptymalizowane pod panujące warunki. Sprawdzają się w niskich temperaturach, jak i w wysokich. Dobre opony całoroczne pracują doskonale w błocie, w śniegu czy na śliskiej, mokrej nawierzchni. Jest to fantastyczna opcja głównie do miasta, gdzie drogi są zwykle odśnieżane i nie trzeba wydrapywać się na dość strome górki.

Do zalet opon całorocznych należą również koszty — nie trzeba płacić za dwa osobne komplety opon, nie trzeba również płacić za usługę wymiany, kiedy tylko temperatura powietrza okaże się do tego odpowiednia.

Jeśli chcesz postawić na dobrej jakości produkt, koniecznie kup opony całoroczne osobowe w sklepie intercars.pl.

Wady opon całorocznych

Opony całoroczne mają również swoje wady. Sporo zależy od tego, na jaką markę postawisz oraz ile pieniędzy wydasz. Można się domyślić, że tańsze modele są nieco gorsze od tych droższych, w których stosuje się lepsze rozwiązania.

Kwestią, która ma znaczenie, jest też styl jazdy kierowcy. Kiedy chcesz zainwestować w opony do standardowej jazdy, przepisowej, po mieście — opony całoroczne są jak najbardziej dla ciebie. W bardziej wymagających warunkach, jak przyspieszanie, wyprzedzanie, mogą się nie sprawdzić.

Więcej potrzebnych informacji oraz przydatnych rozwiązań znajdziesz na stronie intercars.pl.

Czytaj także