Właściciel pojazdu, który sprzedał samochód, nie zawsze rozliczy się automatycznie z fiskusem – będzie musiał wypełnić PIT. Jakie jeszcze podatki płacą kierowcy i co warto o nich wiedzieć? Opisujemy zasady związane z akcyzą, VAT-em, PCC, darowizną, spadkiem i inne.
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie muszą składać zeznań podatkowych (PIT-37 lub PIT-38). Deklarację wypełni za nich urząd skarbowy, a zeznanie złoży się automatycznie – 30 kwietnia. Chcąc szybciej otrzymać zwrot podatku, trzeba wejść na stronę podatki.gov.pl i po zalogowaniu się (profilem zaufanym, mObywatelem lub po wpisaniu dochodu za ubiegłe lata) zaakceptować zeznanie e-PIT i je wysłać.
Jak się okazuje, nie każda osoba, której fiskus przygotował PIT, rzeczywiście może skorzystać z tego udogodnienia. Warto sobie przypomnieć, czy w 2022 roku nie sprzedało się samochodu.
Rozliczenie sprzedaży pojazdu dotyczy jedynie osób, które przed upływem 6 miesięcy od zakupu sprzedały swój pojazd i nie ma znaczenia, czy zarobiły czy straciły na transakcji. Termin liczy się od końca miesiąca, w którym doszło do kupienia auta. Czyli osoba, która kupiła samochód 1 lutego i sprzedała go 1 sierpnia musi to rozliczyć.
Samo rozliczenie nie jest zbyt skomplikowane. Ewentualny dochód ze sprzedaży rzeczy ruchomych, np. samochodu, powinien być wykazany w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i Straty” w wierszu nr D.11 „inne źródła”. Podstawą opodatkowania (według standardowej skali 12 lub 32 proc.) jest wyliczony dochód (pozycja 142 w PIT). Oblicza się go jako różnicę między przychodem (cena uzyskana ze sprzedaży, którą należy wpisać w poz. 140 zeznania) a kosztem jego nabycia (cena zakupu, którą należy wpisać w pozycji 141 w PIT-36).
Kierowcy, którzy na transakcji stracili (za swoje auto dostali mniej, niż zapłacili) nie płacą podatku, ponieważ ponieśli stratę. Dodatkowo tę kwotę (ujętą we wcześniejszych zeznaniach) można odliczyć od przychodu (ale tylko ze sprzedaży pojazdu) przez kolejne 5 lat.
Jeśli kupiliśmy samochód za granicą, trzeba opłacić akcyzę (na złożenie wniosku jest 14 dni, a na opłacenie – 30) i ewentualnie cło, które wynosi około 10 proc. W przypadku tej drugiej daniny rozliczeniem zazwyczaj zajmują się firmy, które trudnią się transportem pojazdu. Stawki akcyzy są uzależnione od pojemności silnika i wynoszą: 3,1 proc. wartości pojazdu z silnikiem do 2000 cm3 i 18,6 proc. w przypadku aut z silnikiem powyżej 2000 cm3 (niemal wszystkie hybrydy mają stawkę obniżoną o połowę, a auta elektryczne do zera).
Jeśli podczas zakupu auta nie dostaliśmy faktury VAT, czyli mamy umowę sprzedaży, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnej. W tym celu należy wypełnić formularz PCC-3 i wpłacić należny podatek do 14 dni od daty widniejącej na umowie. Kwota podatku wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Deklarację PCC-3 można złożyć w US lub bez wychodzenia z domu, poprzez portal podatki.gov.pl.
Leasingobiorcy, którzy wykupili samochód do końca 2021 r. do majątku prywatnego, mogą sprzedać auto po upływie 6 miesięcy bez płacenia podatku. Jeśli zrobią to wcześniej, muszą się liczyć z zapłaceniem podatku – zasady są niemal identyczne jak przy osobie nieprowadzącej działalności gospodarczej – dochód (cena sprzedaży minus wartość wykupu) będzie opodatkowany według skali podatkowej.
Przy sprzedaży samochodu firmowego do jego ceny trzeba doliczyć 23 proc. VAT-u, bez względu na to, czy przy nabyciu przysługiwało odliczenie VAT-u (w całości lub 50 proc.). Co więcej, nawet jeśli przedsiębiorca nie odliczał VAT-u od pojazdu, i tak musi go uwzględnić przy sprzedaży. Zwolnienie przysługuje, jeśli firma nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego i samochód używany był w działalności wyłączonej z VAT (muszą być spełnione oba warunki jednocześnie).
Ze stwierdzeniem nabycia spadku lub też otrzymaniem darowizny łączy się obowiązek rozliczenia z fiskusem. Podatek waha się od 3 do 20 proc., a więc są to stawki wyższe niż np. w przypadku zakupu pojazdu. Konkretna wysokość jest ściśle związana z wartością darowizny oraz przynależnością darczyńcy i obdarowanego do poszczególnych grup podatkowych.
Warto pamiętać, że obdarowany z najbliższej rodziny nie musi nic płacić. Tu jest jednak warunek, o którym trzeba pamiętać. Od uprawomocnienia się spadku lub przekazania darowizny rozpoczyna się bieg sześciomiesięcznego terminu do złożenia w urzędzie skarbowym zawiadomienia o nabyciu spadku bądź darowizny zwolnionych z podatku. Formularz podatkowy SD-Z2 można przesłać do US, korzystając z usługi PUAP. Niezłożenie tego zawiadomienia w terminie oznacza konieczność zapłacenia podatku i rezygnację z przysługującej nam ulgi.
Jednak nie zawsze najbliższa rodzina darczyńcy musi składać SD-Z2. Jest tak wtedy, gdy obdarowany dostał majątek na podstawie umowy darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zawartą u notariusza, lub dostał majątek o wartości nieprzekraczającej 9637 zł.
Jeśli posiadasz pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, musisz płacić podatek od środków transportowych. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym: pojazd został zarejestrowany w Polsce, nabyty (w przypadku auta już zarejestrowanego w kraju) lub ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wyrejestrowaniu.